Jak zrobić zakwas na żurek?

Wielkanoc już za pasem, więc jest to pora na przygotowanie świątecznych potraw. Żurek gości na stołach w wielu polskich domach. Aby wydobyć głębie smaku oraz aromat tej potrawy, warto tydzień wcześniej przyrządzić zakwas na żurek. Jakie składniki będą niezbędne? Jak go wykonać? Poniżej wyjaśniamy.

Zakwas na żur zacznij przygotowywać tydzień wcześniej
Zakwas na żur zacznij przygotowywać tydzień wcześniej 123RF/PICSEL

Czym jest zakwas na żurek?

Zakwas na żurek to składnik, który podkreśla smak i aromat dania. Dodatkowo zagęszcza i zakwasza zupę, dzięki czemu żur smakuje tak wyjątkowo. Najczęściej zakwas przygotowuje się na bazie mąki pszennej razowej lub ryżowej pełnoziarnistej.

Składniki na zakwas

Zakwas na żur podkreśla smak i aromat dania
Zakwas na żur podkreśla smak i aromat dania123RF/PICSEL

Do wykonania zakwasu na żurek potrzebujesz kilku niezbędnych produktów:

  • 0,5 letniej przegotowanej wody,
  • 6 łyżek razowej mąki żytniej,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 3 liście laurowe,
  • 3 ziarenka ziela angielskiego,
  • kilka ziaren czarnego pieprzu.

Dodatkowo przygotuj duży słój, drewnianą łyżkę oraz kawałek gazy. Mając te wszystkie rzeczy pod ręką, możesz zabierać się do pracy.

Sposób przygotowania

Przygotowanie zakwasu na żurek jest stosunkowo proste i nie powinno zająć ci wiele czasu. Od czego zacząć?

  1. Do słoika wsyp mąkę i pomału dolewaj wodę. Cały czas mieszaj składniki łyżką, tak aby nie powstały grudy.
  2. Następnie obierz ząbki czosnku i zgnieć je za pomocą praski, potem wrzuć do słoika. Dołóż też ziele angielskie, liść laurowy oraz pieprz.
  3. Całość dokładnie zamieszaj, potem przykryj naczynie gazą i nałóż gumkę recepturkę. Słój odstaw w ciepłe i suche miejsce.

Proces fermentacji i gotowanie zakwasu

Kolejnym etapem tworzenia zakwasu na żurek jest proces fermentacji. Każdego dnia sprawdzaj zakwas i mieszaj go dokładnie drewnianą łyżką. Zawartość będzie się rozwarstwiała, ale to nie to powód do niepokoju. Po upływie kilku dni zakwas zacznie charakterystycznie pachnąć. To znak, że fermentacja przebiega prawidłowo. Po tygodniu rozczyn będzie gotowy do użycia.

Przed ugotowaniem żuru wyciągnij z zakwasu wszystkie przyprawy. Jeśli uznasz, że nie wykorzystasz całości od razu, przelej go do szklanej butelki. Zakwas na żurek możesz przechowywać w lodówce najdłużej przez dwa tygodnie.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas