Jak zrobić żurek?
Żurek króluje wśród wielkanocnych dań. Tradycyjnie przygotowuje się go na zakwasie i serwuje z białą kiełbasą i jajkiem. Możliwości jednak się na tym nie kończą, bo jest wyjątkowo wdzięczną potrawą i pozwala na rozmaite wariacje kulinarne. To, w jaki sposób go przyrządzimy i z jakimi dodatkami ostatecznie podamy, zależy od naszych indywidualnych upodobań i regionalnych tradycji kultywowanych w domach rodzinnych. Jak przygotować zakwas na żurek? Z czym najlepiej go podawać? Czym urozmaicić wielkanocną wersję żurku? Podpowiadamy.
Żurek tradycyjny
Tradycyjny żurek przyrządza się na zakwasie. Można go bez problemu zakupić w każdym sklepie spożywczym. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, zapoznaj się z ulotką. Zakwasy różnią się od siebie recepturą, według której są przygotowywane. Jedne są bardziej słone, inne kwaśne; niektóre zawierają czosnek, majeranek lub inne przyprawy. Jeśli chcesz sprawdzić się w roli prawdziwej gospodyni, możesz też przygotować zakwas samodzielnie w domu.
Sposób na domowy zakwas na żurek
Jeśli chcesz samodzielnie przygotować zakwas na żurek, musisz zaplanować działania odpowiednio wcześnie. Proces kiszenia trwa siedem dni. Najpierw wlej pół litra przegotowanej wody do słoiczka. Jeśli masz gliniane, wysokie naczynie, możesz użyć go zamiast słoika. Do wody dodaj sześć łyżek żytniej mąki oraz obrane ząbki czosnku. Ich ilość zależy od twoich upodobań. Do tak przygotowanego zakwasu możesz dodać również liście laurowe i ziele angielskie. Następnie wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, a naczynie, w którym się znajdują, przykryj gazą i pozostaw w ciepłym miejscu. Może to być kuchnia, okolice kuchenki bądź kaloryfera.
O czym nie można zapomnieć?
Zakwas potrzebuje powietrza, dlatego słoika nie wolno szczelnie zamykać zakrętką. Codziennie, przynajmniej jeden raz, zakwas należy zamieszać. Najlepiej w tym celu użyć drewnianej łyżeczki bądź patyczka.
Po około siedmiu dniach zakwas jest gotowy i możesz na jego bazie przygotowywać żurek.
Z czym podawać żurek?
Tradycyjnie na polskich stołach żurek serwuje się z jajkiem i kiełbasą. Może być omaszczony skwarkami ze słoniny. Podaje się go z kromkami chleba, najlepiej ciemnego. Są regiony, gdzie do żurku dodaje się również białą kiełbasę oraz warzywa. Drobno pokrojone ziemniaki, marchewka, cebula, chrzan, jak również imbir i czarnuszka doskonale wzmocnią jego smak.
Dodatki do żurku
Żurek nie należy do dań niskokalorycznych, choćby z uwagi na zawartość śmietany, co wcale nie oznacza, że nie jest zdrowy. Dodane do gotującego żurku warzywa zachowują swoje witaminy i wartości odżywcze. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, imbir i czarnuszka również zwiększają naszą odporność, a jajko, bez którego nie wyobrażamy sobie tradycyjnego żurku, jest źródłem białka i dobrego cholesterolu.
Wielkanocny żurek
Sposobów na świąteczny żurek jest bez liku. Zgodnie z tradycją dodaje się do niego jajka ze święconki oraz mięso i wędliny. Nie może w nim także zabraknąć chrzanu oraz czosnku. Aby smakował jeszcze lepiej i pięknie wyglądał na stole, można go bardzo ciekawie podać. Wystarczy wlać go do specjalnych, okrągłych chlebków, z których wcześniej wydrążymy środek. Przypieczone skórki utworzą piękne ramy talerza. Gotowe. Smacznego!