Jakie jest najlepsze mięso do rosołu?

Która zupa króluje na stole podczas niedzielnego obiadu w przeciętnym polskim domu? Najprostsza w wykonaniu - rosół. Tylko, czy rzeczywiście ugotowanie dobrego mięsnego wywaru jest takie banalne? Jeśli tak, to dlaczego wiele osób zadaje sobie pytanie: jak zrobić dobry rosół? Okazuje się, że wiele zależy od doboru składników. Wiedząc, jakie jest najlepsze mięso do rosołu, ugotowanie mistrzowskiego dania jest o wiele prostsze.

Smak, zapach i kolor rosołu w dużej mierze zależy od rodzaju mięsa
Smak, zapach i kolor rosołu w dużej mierze zależy od rodzaju mięsa123RF/PICSEL

Czy można ugotować rosół z zamrożonego mięsa?

Jak zrobić dobry rosół? Pierwszą podstawową zasadą, której warto przestrzegać podczas warzenia rosołu, jest gotowanie go na bazie świeżego, surowego mięsa. Wszystkie składniki zupy powinny być niedawno kupione czy przygotowane. Nieświeże mięso nie tylko zepsuje smak potrawy, ale także może poważnie zaszkodzić.

Kucharze nie zalecają przygotowywania rosołu z mrożonego mięsa, bo jest ono mniej aromatyczne. Pod żadnym pozorem nie wolno gotować bulionu z jeszcze zamrożonego mięsa. Nim wieprzowina, drób czy wołowina zmięknie i zacznie uwalniać aromaty, rozpocznie się już proces ścinania białka, który powoduje zamknięcie esencji smakowej wewnątrz mięsa. Ta nie przejdzie do bulionu.

Wieprzowina, wołowina czy drób - jakie jest najlepsze mięso do rosołu?

Przed gotowaniem rosołu mięso należy dokładnie rozmrozić
Przed gotowaniem rosołu mięso należy dokładnie rozmrozić123RF/PICSEL

Najlepszy rosół to zupa z mięsa drobiowego - powiedzą jedni; bzdura, najsmaczniejszy jest rosół wołowy - oburzą się inni. Szefowie kuchni zaś jednogłośnie twierdzą, że najlepiej wrzucić do garnka różne rodzaje mięsa. Według zawodowych kucharzy rosół powinien być przygotowywany przynajmniej z dwóch, a najlepiej z trzech gatunków.

Jakie jest najlepsze mięso do rosołu? Zupę można ugotować łącząc różne smaki mięsa drobiowego, np. z gęsi, indyka, kaczki, kury, perliczki, bażanta czy gołębia. Kaczka w rosole nadaje mu intensywny żółty kolor. Używając mięsa tylko jednego gatunku  ptaków, warto - a wręcz należy - wzbogacić jego smak dodając nieco wołowiny lub wieprzowiny. Rosół można ugotować także na mięsie króliczym lub na cielęcinie.

Jakie części tuszy wybrać do rosołu?

Rosół można ugotować w zasadzie z każdej części tuszy drobiowej, wieprzowej i wołowej, nadają się do tego nawet kości. Jednak schab czy pierś z kurczaka warto wykorzystać także do przygotowania innych potraw. Jakie jest najlepsze mięso do rosołu? Do garnka warto wrzucić skrzydełka, podudzia, korpus czy szyję z kurczaka, indyka, kaczki. Spośród fragmentów wieprzowej i wołowej tuszy doskonale na rosół nadają się żeberka, golonka, karczek, mostek, szponder czy łata.

Jeśli rosół ma być chudy, należy pamiętać, aby usunąć skórę z poszczególnych partii mięsa. Nie tylko rodzaj mięsa do rosołu jest istotny, znaczenie ma także sposób jego przygotowania. Jak zrobić dobry rosół?

Rosół to zupa wymagająca czasu
Rosół to zupa wymagająca czasu123RF/PICSEL

Jak zrobić dobry rosół?

Rosół to zupa wymagająca czasu. Mięso należy wrzucić do zimnej wody i ustawić najwyższą możliwą temperaturę. Gdy woda zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień i pozwolić, aby smak i aromaty powoli i stopniowo przenikały bulion. Zupa powinna gotować się powoli, pod przykryciem, ale z lekko uchyloną pokrywką przez około trzy godziny.

***

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Rosół na kaczcePolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas