Jakie przyprawy do wołowiny? Dzięki nim mięso jest soczyste i aromatyczne

Właściwie przyrządzona wołowina to specjał, który rozpływa się w ustach i jest w stanie uświetnić najbardziej uroczysty posiłek. Niestety, nadal wielu kucharzy-amatorów popełnia błędy, przez które wykwintne mięso staje się twarde, gumowate i zwyczajnie niesmaczne. Chcesz wejść na wyższy poziom sztuki kulinarnej? Podpowiadamy, jakie przyprawy pasują do wołowiny najbardziej. Dzięki nim wydobędziesz pełnię smaku z każdego kęsa.

Jak przyrządzić wołowinę, by smakowała wyśmienicie?
Jak przyrządzić wołowinę, by smakowała wyśmienicie?123RF/PICSEL

  • Wołowina uchodzi za mięso trudne w obróbce. Mimo to nie powinna nikogo onieśmielać - kluczowe jest poznanie tajników jej przygotowania.
  • Ważny jest każdy etap. Od zakupów, poprzez przyprawianie, aż do krojenia tuż przed podaniem.
  • Trzeba pamiętać, że mięso nie lubi długiego smażenia. Większą cierpliwością trzeba wykazać się, jeśli zamierzamy podać wołowinę duszoną.

Jak rozpoznać wołowinę dobrej jakości?

Uznaje się ją za jeden z najszlachetniejszych mięsnych gatunków, jaki może wylądować na naszych stołach. Stanowi nieodzowny element wielu popisowych posiłków w różnych zakątkach świata. Francja słynie z wołowiny po burgundzku duszonej w towarzystwie czerwonego wina, a polskim smakoszom z pewnością znane są różne wariacje na temat rozgrzewającego gulaszu. Podstawą każdego posiedzenia przy stole jest jednak wybór wysokiej jakości mięsa. Jak rozpoznać dobrą wołowinę?

  • Kolor mięsa: Świeża wołowina charakteryzuje się głęboką, intensywnie czerwoną barwą. Może ciemnieć pod wpływem kontaktu z tlenem, lecz nie pozbawia to jej walorów smakowych. Uważać trzeba jednak na wołowinę bardzo ciemną i z brązowawymi plamami. Z kolei kolor tłuszczu powinien mieć jasny, kremowy odcień.
  • Zapach wołowiny: Mięso pachnie dość intensywnie, więc to nie powinno nas dziwić. Niepokojącym sygnałem są jednak kwaskowate nuty zapachowe, które świadczą o tym, że wołowina nie jest już świeża.
  • Struktura mięsa wołowego: Wybieraj wyłącznie porcje sprężyste, błyszczące i wilgotne. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj delikatnie nacisnąć mięso w jednym miejscu. Jeśli wróci do poprzedniego kształtu, możesz z pełnym przekonaniem zabrać je ze sobą do domu.
  • Mięso marmurkowate: Najlepsze efekty kulinarne uzyskasz z kawałków, w których mięso jest w naturalny sposób "przełożone" kawałkami jasnego tłuszczu. Dzięki temu gotowe dania wychodzą idealnie soczyste.

Czym przyprawiać wołowinę?

Sukces naszego posiłku zależy również w znacznym stopniu od umiejętnego przyprawienia wołowiny. Na szczęście w kwestii wyboru dodatków masz sporą dowolność, ponieważ mięso doskonale współgra z różnorodnymi składnikami.

Dla tradycjonalistów: Jeśli nie masz ochoty na wyjątkowo egzotyczne eksperymenty, do podkręcenia smaku wołowiny użyj takiego klasycznego zestawu, jak ziele angielskie, liść laurowy i natka pietruszki.  Bardzo dobrze pasują do potraw duszonych, które możesz wzbogacić także czarnym pieprzem, majerankiem, kminkiem i słodką papryką.

Dla miłośników ognistych smaków: Nie miej oporów przed dodaniem do wołowiny papryki chili - sproszkowanej lub świeżej i drobno poszatkowanej.

Wybierz zestaw przypraw dopasowany do twoich upodobań
Wybierz zestaw przypraw dopasowany do twoich upodobań123RF/PICSEL

Wołowina z pieca: Jeśli specjalizujesz się w pieczeniu mięs, wołowinę natrzyj wcześniej rozgniecionym czosnkiem, pieprzem, jałowcem i rozmarynem. Oregano to również trafiony wybór.

Nieoczywisty twist: Zależy ci na nieco mniej oczywistym podejściu do jedzenia? Do wołowiny pasować będą goździki, anyż, cynamon, szałwia, kmin rzymski oraz estragon.

Dlaczego wołowina jest twarda?

Brak wiedzy na temat obróbki mięsa powoduje, że niektórzy wzbraniają się przed jego samodzielnym przyrządzeniem. Zdarzyło ci się, że wołowina (mimo kupienia produktu dobrej jakości) była twarda, żylasta i sprawiała duże trudności podczas jedzenia? Prawdopodobnie w twojej kuchni doszło do dość powszechnych błędów. Co zrobić, by wołowina była miękka?

  • Znajdź czas na marynowanie mięsa. Kompozycja ziół i przypraw z olejem i kwaśnymi składnikami (np. octem) nadaje nie tylko głęboki smak i aromat, ale też skutecznie zmiękcza mięsne włókna.
  • Wołowiny nie należy rozbijać tłuczkiem! Przed planowaną obróbką pokrój ją na kawałki pożądanej grubości.
  • Jeśli decydujesz się na smażenie wołowiny, pamiętaj, że nie powinno ono trwać zbyt długo. Przyjmuje się, że zajmuje to nie więcej, niż kilka minut z każdej strony. Mięsne porcje układaj na mocno rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu.
  • Gdy masz ochotę na gotowaną albo duszoną wołowinę, musisz z kolei zarezerwować nawet kilka godzin. Powolna obróbka na niewielkim ogniu sprawia, że mięso staje się miękkie i finalnie rozpływa się w ustach.
  • Jesteś na finiszu i zostało ci już tylko pokrojenie mięsa? Nie trać czujności, tu też łatwo o błędy! Nóż musi być porządnie naostrzony, by nie szarpać delikatnej wołowiny. Dziel ją zawsze w poprzek włókien.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas