Kawa kopi luwak – najdroższa, czyli najlepsza?

Kawa niejedno ma imię. Chcesz połączyć smak i skorzystać z jej właściwości leczniczych? Sięgnijmy po kawę naturalną. Rozpuszczalna, stworzona na potrzeby wojska, jest jej nieudolną, niezdrową podróbką, czymś na kształt wyrobu czekoladopodobnego. Ziarna najdroższej kawy pozyskiwane są w dość kontrowersyjny sposób. Warto posmakować różnych, znaleźć ulubioną i delektować się walorami świeżomielonej, nie tylko dla przyjemności.

article cover

Kawa kopi luwak – najdroższa, czyli najlepsza?

Koneserów smaku kawy jest wśród nas wielu. Jednym z najwierniejszych jest grany przez Jacka Nicholsona Edward – bohaterów filmu: „Choć goni nas czas”. Potrafi wydać na kawę majątek, bo rozsmakował się w najdroższej – kopi luwak. Za kilogram trzeba zapłacić ponad tysiąc euro, ale dla Edwarda to nie problem. Dopiero na łożu śmierci dowiaduje się z ust przyjaciela, że rarytas, którym delektował się z pasją, pozyskiwany jest z odchodów łaskunów. Obaj panowie zaśmiewają się przy tym do łez.
Kawa naturalna, wypijana w rozsądnych ilościach, może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Jej ziarna są skrzętnie wykorzystywane nie tylko przez przemysł spożywczy, ale też farmaceutyczny i kosmetyczny. Dwie-trzy filiżanki kawy w ciągu dnia to duża dawka antyoksydantów (substancji o silnych właściwościach antynowotworowych), zastrzyk energii, który stymuluje pamięć i koncentrację i mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Trzeba jednak pamiętać, że kawa nie jest lekiem, może być jedynie składową zdrowego i mądrego stylu życia. 

Ewa Koza, mamsmak.com
Ten gatunek zbierany jest głównie przez ludność z trzech indonezyjskich wysp: Sumatry, Jawy i Celebes. W mniejszym stopniu uprawą zajmują się też Filipińczycy i Wietnamczycy. Wysoka cena skupu skłania mieszkańców tych terenów do łowienia łaskunów i karmienia ich owocami kawy, by zwiększyć ilość pozyskanych ziaren. Zwierzęta nierzadko są trzymane w ciasnych klatkach. Ich śmiertelność jest bardzo wysoka. Nieetyczny aspekt produkcji kopi luwak był wielokrotnie dyskutowany.
Kawa kopi luwak pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Powstaje z ziaren wydobytych z odchodów ssaka nazywanego łaskunem muzanga, a lokalnie luwakiem. Łaskun chętnie zjada owoce kawowca. Jego przewód pokarmowy nie trawi jednak ich nasion, a jedynie miąższ. Wstępnie nadtrawione ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy ssaka i są wydalane. Wiadomo, że zwierzę zjada tylko najlepsze owoce. Przejście przez przewód pokarmowy łaskuna sprawia, że ziarna tracą gorzki smak, a wytworzona z nich kawa zyskuje łagodny aromat. Po oczyszczeniu kawę przetwarza się w typowy sposób.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas