Kiwano (Ogórek kolczasty): Właściwości i zastosowanie
Oto owoc, który w kuchni pokaże rogi! Kiwano, zwane także ogórkiem kolczastym i afrykańskim, jest produktem, który nieźle namiesza w jadłospisie. Choć nadal na polskich stołach traktowany jest w kategoriach kulinarnej ciekawostki, warto jadać go regularnie. W upalne dni smak kiwano przyniesie upragnione orzeźwienie. Bogactwo witamin i składników mineralnych zamknięte w miękkim miąższu ogórka kolczastego pomoże w tworzeniu smacznego i zdrowego menu. Dlaczego kiwano powinni się zajadać m.in sercowcy i osoby pragnące szybciej schudnąć? Poniżej kilka podpowiedzi.
Kiwano - co to takiego?
Mimo że charakterystyczne kolce kiwano mogą wyglądać groźnie, z tym produktem warto się zaprzyjaźnić. Jest kuzynem ogórka, należy do rodziny roślin dyniowatych. Na pierwszy rzut oka ogórek kolczasty wygląda bardzo nietypowo. Po rozkrojeniu podłużnego owocu kiwano widać jednak galaretowany miąższ z dużą ilością pestek (w jednym egzemplarzu może być ich nawet 500!), co wywołuje skojarzenia ze swojskim ogórkiem.
Jak smakuje kiwano? Podczas degustacji wyczuć w nim można ogórkowe i melonowe nuty połączone z kiwi. Aromat przywodzi na myśl popularne banany.
Jak się uprawia kiwano?
Ogórek kolczasty jest egzotycznym przybyszem z Afryki. Uprawa ciepłolubnej rośliny w chłodniejszym klimacie jest trudniejsza, ale nie niemożliwa. Z racji tego, że w temperaturze poniżej 15°C wzrost kiwano jest zahamowany, konieczne okazuje się umieszczenie sadzonek w szklarniach. Bez tego zabiegu polskie zimy i temperatury nieprzekraczające 5°C okazałyby się dla rośliny zabójcze. Jeśli zapewni się jej odpowiednie warunki, jest w stanie rosnąć bardzo szybko: od kilkunastu do nawet 20 cm dziennie.
Owoce kiwano osiągają wielkość porównywalną do jabłek. Podczas dojrzewania zmienia się ich wygląd. Na początkowym etapie skórka ogórka kolczastego przybiera zieloną barwę, która z czasem przechodzi w intensywnie pomarańczową. Ucztę można zaczynać od razu, posypując wierzch odrobiną cukru. Soczysty miąższ kiwano wykorzystać można do bardziej złożonych potraw, w tym sałatek i deserów.
Czas na degustację, czyli jak jeść kiwano?
Instrukcja obsługi ogórka kiwano sprowadza się do najprostszych czynności. Kolczasta skórka jest dość gruba. Można zdejmować ją przy pomocy noża, ale dużo łatwiej jest podzielić owoc na dwie połówki, krojąc wzdłuż, a następnie wydrążyć miąższ łyżką.
Zastosowanie kiwano w kuchni
Niektórzy traktują owoc kiwano jako niebanalną dekorację wnętrza, ponieważ ogórka kolczastego można przechowywać nawet przez pół roku w temperaturze pokojowej. Wszystkim, którzy wolą jeść niż tylko patrzeć, polecamy dorzucenie kiwano do sałatki owocowej w towarzystwie pomelo, winogron i arbuza. Pasuje także do słodko-wytrawnych kompozycji z serem feta, oliwkami i awokado.
Ogórek kolczasty nadaje się do udekorowania deserów lodowych, kremów, dżemów i puddingów.
Kiwano jedz na zdrowie!
Słodki i orzeźwiający miąższ kiwano to źródło wielu cennych witamin i minerałów. Można więc przyjmować je w naprawdę przyjemnej formie. W owocu znajdziemy witaminę A, która odpowiada między innymi za zachowanie sokolego wzroku. Witaminy z grupy B pozytywnie wpływają na układ nerwowy, a witamina C to substancja, która wspiera nie tylko odporność. Ułatwia przyswajanie żelaza, jest składnikiem niezbędnym do syntezy kolagenu.
Kiwano zalecany dla sercowców i osób odchudzających się
Co jeszcze zawiera kiwano? Kwas foliowy, po który sięgać powinny nie tylko kobiety w ciąży. Wzmacnia koncentrację i procesy pamięciowe, pomaga przeciwdziałać chorobom serca. Ogórek kolczasty to także skarbnica żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, cynku i potasu. Ze względu na właściwości usprawniające metabolizm, owoc warto uwzględnić w jadłospisie, gdy zależy nam na utracie zbędnych kilogramów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w dużych ilościach działa moczopędnie i przeczyszczająco.
Stosuj ogórek kolczasty dla urody
Kiwano to bardzo pożądany składnik kremów, mających za celu poprawę kolorytu cery, odżywienie skóry i zahamowanie procesów starzenia - wszystko za sprawą antyoksydantów. Balsam pomoże ujędrnić ciało, przyda się także do łagodzenia skutków nadmiernego opalania. Uporczywy trądzik? Spróbuj kosmetyków z ogórkiem rogatym w składzie.