Kwas chlebowy: Probiotyk, stymulator jelit i hit w odchudzających dietach
W dobie kultu pięknego ciała i mody na produkty "eko", "fit" oraz wszelką superżywność kwas chlebowy, zwany przekornie "wiejską oranżadą", znów wraca do łask. Trudno się temu trendowi dziwić. Nie dość, że przemawia za nim bogata historia, doskonale orzeźwia i perfekcyjnie smakuje, to w dodatku skupia w sobie całą listę dobroczynnych, zdrowotnych właściwości. Ten miodowo-brązowy napój idealnie stymuluje nasz układ odpornościowy, genialnie wpływa na jelita, reguluje trawienie, wzmacnia metabolizm, sprzyja odchudzaniu, obniża poziom złego cholesterolu "LDL" i wspomaga leczenie cukrzycy czy miażdżycy. Wymieniać można by długo, bo to tylko mały zarys zdolności niepozornego kwasu chlebowego. W końcu nie od parady sięgali po niego sami królowie.
Kwas chlebowy: Co nieco o jego historii
Historia kwasu chlebowego jest długa i obfituje w ciekawostki. Ponoć odkryli i spopularyzowali go Słowianie około X wieku. Największą sławą cieszył się u naszych wschodnich sąsiadów - w Rosji i na Ukrainie, gdzie widnieje na liście trunków narodowych. W Polsce na stołach zaczął być często stawiany od czasów króla Władysława Jagiełły. Wyrabiany w wiejskich chatach szybko podbił podniebienia szlachciców. Żniwiarze sięgali po niego chętnie, bo skutecznie gasił pragnienie, miłośnicy hulanek doceniali go za to, że szybko stawiał na nogi po zakrapianej trunkami i tłustym mięsiwem nocy. Tajników wytwarzania kwasu chlebowego długo strzegły gospodynie i zakonni czy dworscy kucharze. Masowa produkcja trunku rozpoczęła się dopiero w dziewiętnastym wieku. Na nowo kwas chlebowy zaczął być odkrywany pod koniec dwudziestego wieku i po dziś dzień nie znika ze sklepów czy supermarketów.
Kwas chlebowy: Co to jest?
Kwas chlebowy to mówiąc wprost napój, który powstaje w wyniku fermentacji żytniego lub razowego pieczywa. Tajemnica jego smaku skrywa się w smakowitym, najlepiej domowym wypieku, źródlanej wodzie oraz apetycznych rodzynkach serwowanych w formie dodatku. W swoim składzie kwas chlebowy ma też miód i drożdże. Znakiem rozpoznawczym trunku jest ciemnobrązowy kolor, słodko-kwaśny smak oraz słodkawy aromat z lekką nutką goryczy. Ponoć ten prawdziwy pachnie ziarnami i rodzynkami. Choć kwas chlebowy zawiera śladowe ilości alkoholu zaliczany jest do napojów bezalkoholowych. Specyficzny, zbliżony do warzenia piwa, sposób produkcji sprawia, że jest naturalnie gazowany.
Kwas chlebowy: Idealnie działa na jelita, odchudza i detoksykuje
Nie bez kozery mówi się, że osoby, które sięgają po kwas chlebowy wyjątkowo rzadko zapadają na grypę. Ten zdrowy napój dostarczy nam solidnej porcji witaminy C, która stymuluje nasz układ immunologiczny. Ponadto należy do grona tak zwanych probiotyków, czyli zawiera bakterie kwasu mlekowego. Ta właściwość sprawia, że wprost idealnie działa na jelita - reguluje ich mikroflorę, stymuluje trawienie i wspomaga przemianę materii. Ponadto posiada właściwości detoksykujące. Mamy zatem odpowiedź, dlaczego robi furorę w dietach odchudzających.
Kwas chlebowy a wzdęcia i nadkwasota
Kwas chlebowy to także skuteczne, a co najważniejsze w pełni naturalne, remedium na dolegliwości pojawiające się po wystawnych ucztach. Potrafi zlikwidować nadkwasotę, wzdęcia i zaburzenia powstałe po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw. Zwolennicy medycyny naturalnej wskazują, że bogactwo składników mineralnych oraz obecność kwasu mlekowego sprawia, że kwas chlebowy wspomaga leczenie takich chorób jak: cukrzyca, astma, choroba Parkinsona, miażdżyca, osteoporoza, schorzenia jelit, hemoroidy, prostata, nowotwory, grzybica, klimakterium, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów, bóle mięśni, czy migrena.
Jak zrobić kwas chlebowy?
Potrzebne składniki:
- 2,5 litry wody źródlanej
- 25 dag chleba razowego lub żytniego,
- pół szklanki cukru lub miodu naturalnego
- 0, 25 dag drożdży,
- garść rodzynek.
Sposób przygotowania:
Do przygotowania kwasu chlebowego będzie ci potrzebne czerstwe pieczywo, zatem chleb pokrój w kostkę i umieść w piekarniku. Piecz, aż się zarumieni. Jak wystygnie, zalej go ciepłą, wcześniej podgotowaną wodą. Odstaw na kilka godzin.
Rozpuść w letniej wodzie drożdże i połącz je z cukrem. Dodaj do roztworu chlebowego, starannie wymieszaj i odstaw na co najmniej dwadzieścia cztery godziny. Następnie roztwór przecedź i przelej do wyparzonych, szklanych butelek. Do każdej dodaj po kilka rodzynek. Zakręcone butelki umieść w chłodnym pomieszczeniu w pozycji leżącej. Fermentacja kwasu powinna trwać trzy dni. Gotowy kwas chlebowy można przechowywać od tygodnia do miesiąca. Najlepiej smakuje schłodzony. Rewelacyjnie gasi pragnienie i wspomaga zdrowie.