Makaron i ser - doskonała para na talerzu

Makaron i włoski ser - to doskonała para na talerzu. Dzięki połączeniu tych dwóch podstawowych składników oraz innych dodatków powstanie gama prostych do przygotowania dań.

Makaron i ser - para idealna
Makaron i ser - para idealna123RF/PICSEL

Mozzarella, parmezan, Grana Padano, pecorino, ricotta, gorgonzola, mascarpone - te wszystkie gatunki twardych i miękkich włoskich serów znakomicie nadają się do różnych rodzajów makaronu.

Najprostsze danie to bardzo gorące spaghetti wymieszane z kilkoma łyżkami gorgonzoli. Ser roztapia się tworząc rodzaj sosu. To kaloryczne danie nie wymaga już żadnych dodatków.

Włoskie dzieci, czasem znudzone sosem pomidorowym, lubią makaron polany oliwą i posypany odrobiną startego parmezanu lub Grana Padano.

Parmezan i pecorino to nieodłączne elementy tradycyjnego pesto, przygotowywanego ze świeżych zmiksowanych liści bazylii, orzeszków piniowych, czosnku i oliwy.

Można też przygotować pesto pistacjowe: orzeszki zmiksować z kilkoma łyżkami ricotty.

Pożywna i doskonała na zimę jest "pasta" z sosem parmezanowym. W garnku trzeba roztopić kilka łyżek masła, po czym dodać śmietankę i zagotować ją, a następnie wsypać garść startego parmezanu. Sos, który natychmiast gęstnieje, łączymy z makaronem; pasuje zarówno krótki makaron, jak i długie jajeczne tagliatelle lub fettucine.

Serami można uzupełnić zwykły sos pomidorowy. Wystarczy dodać do niego kilka łyżek mascarpone i dobrze wymieszać. Jeszcze lepszy będzie z odrobiną pikantnej papryczki peperoncino.

Pomidorowy sos można też nieco "zabielić" dodając do niego trochę ricotty, mozzarelli i parmezanu. Najlepiej łączy się z krótkim makaronem.

Całe opakowanie mascarpone dodane do patelni z podsmażonym przez chwilę na oliwie pokrojonym w kostkę plastrem wędzonego łososia i skórką od cytryny utworzy delikatny w smaku sos.

Ricotta ze względu na swą konsystencję to idealny składnik farszu cannelloni, czyli grubego makaronu do nadziewania. Wystarczy połączyć ją ze szpinakiem lub ze zgrilowanym miąższem bakłażana.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas