Melon na zimne dni
Za oknem hula wiatr, z nieba pada deszcz, a lada moment sypnie śnieg. Może to dobry czas na wprowadzenie do menu bardziej egzotycznych akcentów, po to, by poczuć się lepiej.
Afrykański melon? Co w nim cennego? Owoc ten niemal w 90 proc. składa się z wody. Dobrze gasi pragnienie i jest niskokaloryczny. Może z powodzeniem zająć miejsce na liście produktów diety odchudzającej. Melon okazuje się pomocny przy chorobach nerek, ma działanie moczopędne. Ma w swoim składzie bogaty wachlarz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, P oraz minerałów: potas, żelazo, magnez, jod, wapń, fosfor. Jest źródłem beta karotenu, kwasu foliowego i pektyn.
Z uwagi na bogactwo witamin z grupy B melon wspiera nas w walce z codziennym stresem. Zawarte w nim przeciwutleniacze wzmacniają organizm i redukują zmęczenie. Chronią nas przed wypaleniem psychicznym. Codzienne spożywanie melona, nawet w niewielkich ilościach pomaga uspokoić nerwy, działa relaksacyjne i wspiera przy kłopotach z zasypianiem. Melon, w zależności od odmiany, ma w swoim składzie różną zawartość cukrów: fruktozy, glukozy i sacharozy. Melon miodowy ma ich najwięcej, o czym powinni pamiętać szczególnie diabetycy.
Dla cukrzyków
Osoby z cukrzycą i te z tendencją do podwyższonego poziomu cukru we krwi powinny sięgać po gorzkie melony. Naukowcy potwierdzają skuteczność spożywania gorzkiego melona o właściwościach hipoglikemicznych (obniżających poziom cukru we krwi) i jego działanie w zwalczaniu cukrzycy typu 2. Gorzki melon, jak dowiedziono, zwiększa ilość komórek β w trzustce, obniża poziom trójglicerydów we krwi i poziom hemoglobiny.
Już medycyna starożytna doceniała właściwości lecznicze melonów. Od wieków zalecano ich spożywanie przy bólach reumatycznych, dolegliwościach wątroby a także w rekonwalescencji po długotrwałych chorobach. Z uwagi na obecność potasu melon jest wskazany przy chorobach sercowo-naczyniowych, stwardnieniu tętnic, niedokrwistości i nadciśnieniu. Polecany także w leczeniu bólu gardła i przewlekłego kaszlu.
Chętnie stosowany jest jako środek przeciw robakom, do usuwania plam i piegów oraz innych przebarwień skórnych, a także wągrów. Z uwagi na zawartość karotenoidów - przeciwutleniaczy opóźnia starzenie, wzmacnia proces widzenia, działa przeciwnowotworowo i zapobiega miażdżycy. To chyba wystarczająco dużo powodów, aby kupić i włączyć do jadłospisu melona. W jakiej formie? Możliwości mamy sporo.
Jak go podać?
Oprócz kawałków owoców, możliwe są soki, koktajle, musy i sałatki. Proponuję wykorzystywać owoc w wersji na zimo, bez gotowania i pieczenia - dostaniemy wtedy najwięcej cennych składników.
Sałatka dla 6 osób z melonem w roli głównej:
1/3 dużego melona pokrojona w kostkę, 100 gramów zielonych oliwek, 100 gramów słonecznika (delikatnie podprażonego), 100 gramów rukoli, ser feta pokrojony w kostkę, mała puszka kukurydzy i 250 gramów makaronu gryczanego. Przyprawy nie są konieczne. Wystarczy sałatkę przygotować około 2-3 godziny przed podaniem, aby składniki miały czas nawzajem się przeniknąć. Smacznego!
Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com, MAM s’MAK na życie