Mleczna droga
Jeśli twoje dziecko jest amatorem nabiału, masz wyjątkowe szczęście. Większość maluchów nie reaguje jednak na szklankę mleka szerokim uśmiechem.
W codziennym jadłospisie twojego smyka powinny znaleźć się 1-2 szklanki mleka, kubeczek jogurtu, porcja twarożku oraz 1-2 cienkie plasterki żółtego sera. Dopiero taka ilość produktów mlecznych dostarczy małemu organizmowi właściwych ilości wapnia. Ale co zrobić, jeśli dziecko nie lubi mleka, jogurtów i serów? Na pewno nie możesz rezygnować z ich podawania. Zachęcaj malucha do próbowania różnych mlecznych smakołyków, ukrywając mleko i produkty mleczne w pysznych daniach.
Ile wapnia?
W okresie niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie zapotrzebowanie na wapń wynosi od 600-800 mg dziennie. Największe znaczenie dla mocnych kości i zdrowych zębów ma picie mleka i jedzenie przetworów mlecznych w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju dziecka. Niemowlę najlepiej karmić piersią, małym dzieciom (do 3. roku życia) warto podać mleko modyfikowane. Starszaki mogą pić zwykłe mleko krowie i jeść wszystkie przetwory mleczne - jogurty, twarożki, sery żółte, pleśniowe i topione. Najlepsze są jednak produkty mało przetworzone, np. świeże sery twarogowe, fermentowane napoje mleczne i samo mleko (zawsze po przegotowaniu). Sery żółte i topione zawierają dużo tłuszczu, soli i innych dodatków, dlatego nie należy ich podawać dziecku zbyt często.
Nie tylko mleko
Kubek pełen mleka może przestraszyć brzdąca, który nie lubi nabiału. Dlatego lepiej podać mleko w nieco zmienionej postaci. Możesz zastąpić go napojem czekoladowym, zrobić kakao (na zimno lub na ciepło), budyń czekoladowy z płatkami migdałowymi albo orzechami. Mleko w proszku świetnie sprawdzi się w roli zabielacza do zup. Jeśli zmiksujesz mleko, kefir, maślankę lub jogurt ze świeżymi owocami, np. malinami lub jagodami, i dodasz niewielką ilość cukru, możesz podać brzdącowi smakowity koktajl. Dodając do niego łyżkę lodów waniliowych i ozdabiając szklankę słomką, możesz sprawić, że napój stanie się ulubionym deserem lub podwieczorkiem malucha na całe wakacje. Jedna szklanka koktajlowa (250-300 ml) takiego deseru zawiera do 400 mg wapnia! Jeśli maluchowi posmakują koktajle owocowe, przygotuj na zimę zapas zmiksowanych musów owocowych i zamroź je, np. w słoiczkach po gotowych daniach dla niemowląt. Zimą do koktajlu możesz dodawać dojrzały banan albo dżem z domowych zapasów.
Pochwała sera
Z białego sera można przygotować dania, które na pewno posmakują dziecku. Lekki twarożek z dodatkiem posiekanego świeżego szczypiorku i plasterkami chrupiącej rzodkiewki to pomysł na pełnowartościowe śniadanie. Z białego sera zrobisz też pyszne naleśniki, pierogi lub kluski leniwe. Na wakacyjny obiad lub pożywną letnią kolację możesz przygotować makaron z serem
i śmietanką, a danie udekorować plasterkami truskawek lub aromatycznym sosem poziomkowym. W wersji mniej kalorycznej śmietanę zastąp jogurtem. Sernik i lody mleczne to także świetny sposób na "przemycenie" wapnia do diety dziecka. Hitem dziecięcej kuchni jest także ser żółty. Maluchy najbardziej lubią go w plasterkach na kanapce, w tostach lub zapiekankach. Koreczki z pokrojonym w kostki żółtym serem i kolorowymi dodatkami warzywnymi (oliwką, połówką winogrona lub pomidorka koktajlowego) to sprawdzona przekąska na każdym dziecięcym przyjęciu.
Ważna witamina
Aby organizm dziecka w pełni wykorzystał wapń z codziennej diety, niezbędna jest witamina D - dzięki niej ten pierwiastek jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego. Malec nie cierpi na jej niedobór, jeśli spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, bowiem witamina jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słońca. W miastach o dużym zanieczyszczeniu powietrza albo w krótkie dni jesienno-zimowe duże znaczenie mają produkty dostarczające witaminę D, pochodzące z diety, np. tłuste ryby i wątróbka.
Tekst: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk z Centrum Zdrowia Dziecka