Mleko roślinne: Które najlepsze?

Mleko roślinne wyglądem przypomina klasyczne mleko, ale ma zupełnie inne właściwości. Stanowi apetyczny dodatek do kawy, herbaty czy owsianki. Można go również śmiało wykorzystać jako bazę do koktajli. Miłośnicy kulinariów doceniają go przede wszystkim za to, że perfekcyjnie wzbogaca smak ciast, deserów, naleśników, zup oraz sosów. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej wykorzystać mleko sojowe, migdałowe, kokosowe oraz owsiane.

article cover
©123RF/PICSEL

Mleka roślinne: Rodzaje

©123RF/PICSEL

Mleka roślinne różnią się między sobą przede wszystkim konsystencją, wartościami odżywczymi oraz zastosowaniem.

Mleko sojowe

Prym wśród mlek roślinnych wiedzie mleko sojowe i jest przy tym najbardziej popularne. Co warto zaliczyć do jego największych walorów? Przede wszystkim to, że stanowi bogate źródło pełnowartościowego białka, a zawartość tłuszczu jest w nim zbliżona do zawartości w mleku krowim (oczywiście tym dwuprocentowym). Ponadto ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Nadaje się zarówno do picia na surowo, gotowania, jak i do pieczenia. Dobrze się spienia, a także ścina na twaróg.

Mleko kokosowe

Bezsprzecznie do największych walorów mleka kokosowego zaliczyć należy jego subtelny, delikatny smak i kremową konsystencję. Świetnie nadaje się do zaprawiania zup i sosów, a także warzyw, także tych z patelni.

Mleko migdałowe

©123RF/PICSEL

Amatorzy mleka migdałowego doskonale doceniają go za zjawiskowy aromat i charakterystyczny, lekko orzechowy smak. Perfekcyjnie wzbogaca smak dań słodkich oraz wytrawnych. To jednocześnie wyśmienity dodatek do kawy czy herbaty.

Mleko owsiane

Serca miłośników kulinariów podbija też mleko owsiane, które jest naturalnie słodkie. To doskonała alternatywa dla mleka sojowego czy migdałowego, zwłaszcza gdy mamy alergię na orzechy. Świetnie komponuje się z daniami śniadaniowymi. Można wykorzystać go również do potraw obiadowych. Nie sprawdzi się za to w przypadku pieczenia.

Jak przygotować mleko roślinne w domu?

©123RF/PICSEL

Przede wszystkim wybierz ulubiony rodzaj nasion, orzechów, płatków lub ziaren. Starannie je namocz - najlepiej przez całą noc. Następnie zmiksuj je w blenderze, dodając 3-4 szklanki wody i odciśnij przez gazę do naczynia. To, co nam zostanie na gazie, można dodać do ciasta.

Jak długo można przechowywać mleko roślinne?

Domowe mleko możemy przechowywać w lodówce maksymalnie przez około pięć dni. Z racji tego, że się rozwarstwia, należy przed użyciem mocno nim wstrząsnąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas