Reklama

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu

Choć na rynku nie brakuje alternatyw dla mleka krowiego, to wszystko wskazuje na to, że ta najnowsza - mleko ziemniaczane będzie kulinarnym hitem najbliższych lat. Mleko z ziemniaków jest zdrowe i ekologiczne - ma najmniejszy ślad węglowy z wszystkich rodzajów mleka roślinnego. To jednak nie jedyne zalety tego napoju!

Brytyjska sieć supermarketów Waitrose prognozowała już w 2022 roku, że mleko ziemniaczane będzie największym trendem najbliższych lat. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ ostatnia dekada przyniosła ogromną popularność napojów alternatywnych takich jak:

  • mleko sokowe
  • mleko migdałowe
  • mleko grochowe
  • mleko owsiane
  • mleko kokosowe. 

Jak się okazuje, teraz przyszedł czas na mleko ziemniaczane.

Od lutego 2022 roku mleko ziemniaczane kupić można w sklepach popularnej brytyjskiej sieci - to produkt od jedynej dostępnej komercyjnie marki mleka ziemniaczanego na rynku. Ma on postać mieszanki składającej się głównie z ziemniaków (6 proc.), wody i oleju rzepakowego oraz witamin, aromatów i dodatków - białka, grochu i błonnika cykorii. Do wyboru są trzy rodzaje mleka: oryginalne, niesłodzone i mleko barista.

Reklama

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Zdrowe i całkowicie eko

Z roku na rok na całym świecie rośnie popularność mleka roślinnego. Dostać je można już nie tylko w luksusowych kawiarniach o czym może świadczyć fakt, że tylko w Stanach Zjednoczonych stanowi ono aż 10 proc. całego rynku mleka, a sprzedaż produktów roślinnych plasuje się na poziomie do dwóch miliardów dolarów. 

Z badania firmy Mintel, które zostało przeprowadzone w kwietniu 2021 roku wynika, że spożycie mleka roślinnego w Wielkiej Brytanii osiąga wysoki poziom przez cały czas - jest to aż 44 proc. Głównymi konsumentami napoju jest społeczeństwo w przedziale wiekowym 25-44 lat.

Trend związany ze spożywaniem mleka ziemniaczanego będzie umacniał się z kilku ważnych powodów. Brytyjczycy przekonują, że jest to najbardziej zrównoważona alternatywa dla nabiału -  ślad węglowy tego mleka jest mniejszy nawet od tego, które ma mleko migdałowe, uznawane dotychczas za najbardziej ekologiczne. Uprawa ziemniaków jest również dwukrotnie bardziej praktyczna i wydajna niż uprawa owsa. 

Mleko ziemniaczane charakteryzuje bardzo niska zawartość cukru i tłuszczu. Jest ono wolne od alergenów (wyjątkiem jest alergia na ziemniaki) i zawiera mnóstwo wapnia, witaminy D, ryboflawiny i witaminy B12. Jest też niskokaloryczne - mleko ziemniaczane ma zaledwie 39 kalorii i 1,5 grama tłuszczu w jednej, zalecanej porcji do spożycia.

Mleko ziemniaczane można również przyrządzić samodzielnie - tak naprawdę wystarczy zmiksować ziemniaki z wodą i dodać ulubione dodatki. Domowe mleko będzie miało jednak zdecydowanie inny smak niż to sklepowe. 

Zobacz również: 

Odchudzający dodatek do owsianki. Szybko podkręci metabolizm 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mleko roślinne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy