Na czym smażyć kotlety schabowe i mielone?
Kotlety to jedna z propozycji obiadowych, które można w szybki sposób przyrządzić. Sztuka rozbitego i opanierowanego schabu albo uformowane z wieprzowiny mielone szybko znikają z talerza i zapełniają puste brzuchy domowników. Niezależnie od tego, które z nich weźmiemy na kulinarny warsztat, trzeba je usmażyć. Wydawać by się mogło, że żadnej w tym filozofii nie ma. Jednak warto pamiętać o wyborze odpowiedniego tłuszczu, który sprawi, że obiad wejdzie na kulinarne wyżyny. Na czym smażyć kotlety schabowe i mielone? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Na czym smażyć kotlety?
Na temat tego, jak smażyć kotlety powiedziano i napisano już wiele, ale często pomija się fakt, jak przyrządzać schabowe albo mielone. Okazuje się, że najlepiej, aby był to smalec. Dlaczego? Ponieważ on ma wysoką temperaturę dymienia, więc obróbka termiczna nie powoduje, że wytwarzają się niebezpieczne dla zdrowia substancje. Użycie smalcu spowoduje również, że kotlety mielone i schabowe nabiorą ciekawego aromatu i smaku. Niestety, smażenie kotletów mielonych i schabowych na tym tłuszczu spowoduje, że nie tylko stają się kaloryczne (co jest zamachem na szczupłą sylwetkę), ale użycie go może także sprzyjać powstaniu chorób układu krążenia. Dlatego decydując się na smalec, warto zjadać takie kotlety sporadycznie.
Smażenie kotletów: Olej
Każdy, kto myśli o smażeniu kotletów schabowych albo mielonych, intuicyjnie myśli o oleju. Czy to dobry pomysł, aby go wybrać do przygotowania domowego rarytasu? I tak, i nie. Okazuje się, że olej olejowi nierówny. Dlatego warto sięgnąć po te rafinowane, które mają wyższą temperaturę dymienia. Można w takim wypadku sięgnąć zarówno po ten słonecznikowy, jak i rzepakowy. A co z olejami nierafinowanymi? One do smażenia kotletów się nie nadają, ponieważ pod wpływem ciepła wydzielają trujące substancje. Takie oleje lepiej spożywać na zimno i dodawać je np. do sałatek. Nawet, kiedy sięgniemy po olej - jako alternatywę smalcu - do smażenia kotletów, to i tak warto odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Wystarczy umieścić je na talerzyku wyłożonym ręcznikiem papierowym.
Masło do smażenia kotletów? Tak, ale pod jednym warunkiem
Czy na maśle można smażyć? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Trzeba przypomnieć, że kostka tłuszczu rozpuszczona na patelni nadaje się wyłącznie do niedługiej obróbki cieplnej, więc można ją wykorzystać np. do przygotowania jajecznicy lub jajka sadzonego. Dłuższe smażenie powoduje, że masło błyskawicznie się przypala, staje się brązowe i wydziela się nieprzyjemny zapach. Dlaczego? Ponieważ masło ma niską temperaturę dymienia, więc - jak można się domyślić - do smażenia kotletów schabowych i mielonych się nie nadaje. Zamiast zwykłego, lepiej sięgnąć po klarowane, które pozbawione jest wody i laktozy. To sprawia, że nie tylko zwiększa się poziom dymienia produktu, ale wykazuje się lepszą tolerancją wobec układu pokarmowego.