Najgorsze połączenia pokarmów. Czego nie jeść razem?
Herbata z cytryną, czerwone wino do steku, ryba z brokułami. Wydawałoby się naturalne połączenia. Czy mogą szkodzić? Niestety tak. Nawet wartościowe produkty niewłaściwie dobrane w jednym posiłku mogą wzajemnie znosić korzystne działanie lub nawet szkodzić. Dlatego, jeśli ważne są dla nas nie tylko walory smakowe posiłków, ale też dostarczanie organizmowi wartości odżywczych, warto poznać zasady dotyczącego właściwego komponowania dań i przyrządzania potraw.
Pomidor ze świeżym ogórkiem
Teoria o niełączeniu ogórka z pomidorem ma wiele lat, ale tak naprawdę nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych, że łączenie ogórków z warzywami bogatymi w witaminę C prowadzi do jej niedoborów i jakichkolwiek zaburzeń. Wiadomo jedynie, że w sałatce pomidorowo-ogórkowej witaminy C nie będzie. Obecna w ogórku askorbinaza to enzym, który rozkłada zawartą w pomidorze witaminę C. Ale jeśli mamy ochotę zjeść pomidora z ogórkiem czy ogórka z natką pietruszki, nie popełnimy wielkiego błędu. Ważne, aby pamiętać o dostarczeniu organizmowi witaminy C z innego źródła. Można też ogórek świeży zastąpić kiszonym lub konserwowym. Askorbinaza w tym przypadku została zniszczona w procesie kiszenia lub konserwowania.
Wino i mięso
Sommelier nie przyzna nam racji. Do czerwonego mięsa znawca win zaserwuje wytrawne czerwone wino. Zrobi to zgodnie z zasadami i zadowoli nasze kubki smakowe. Ale taniny zawarte w winie (im jest ich więcej, tym wino uznaje się za lepsze) utrudniają przyswajanie żelaza, w które mięso jest bogate. Co więcej, jeśli warto jeść mięso, to właśnie z powodu żelaza (oraz oczywiście białka). Jeśli to wyjątkowa okazja i elegancka kolacja, można przymknąć oko. Jeśli to norma i steki zawsze popijamy winem, warto się nad tym zwyczajem zastanowić.
Herbata z cytryną
Z połączenia herbaty z cytryną powstaje cytrynian glinu. Obecne w herbacie aluminium jest dla nas zupełnie obojętne i nieprzyswajalne, ale pod wpływem działania soku z cytryny powstanie cytrynian glinu, szkodliwy związek, który może odkładać się w mózgu i przyczyniać się do rozwoju chorób układu nerwowego. Problem rozwiąże dodanie cytryny dopiero po wyjęciu torebki z herbatą lub fusów, bo kwas cytrynowy rozpuszcza glin zawarty w liściach herbaty, a nie w samym naparze. Cytryny nie powinno dodawać się także do gorącej herbaty. Wrzątek zabija witaminę C.
Miód z gorącą herbatą
Herbata lipowa z miodem to prawdziwy przysmak. Miód dodajemy chętnie także do innych herbat ziołowych oraz herbat czarnych i zielonych. Warto wiedzieć, że miód traci swoje cenne wartości odżywcze w temperaturze powyżej 40 stopni, więc herbatkę powinniśmy dobrze ostudzić zanim dodamy miód. Jeśli posłodzimy miodem gorący napar, zniszczymy zawarte w miodzie cukry proste, składniki mineralne, jak na przykład potas oraz cenną acetylocholinę, korzystnie wpływającą na czynność serca, przewód pokarmowy i pamięć.
Ryby z warzywami krzyżowymi i z innymi olejami
Dorsz gotowany na parze z warzywami wydaje się być idealnie zaplanowanym posiłkiem. Jeśli jednak tymi warzywami będą brokuły czy brukselka - nasze wysiłki pójdą na marne. Podobnie, jeśli zaserwujemy rodzinie na obiad rybę z surówką z kapusty. Wielką wartością ryb jest dostarczanie jodu do organizmu człowieka. Jod jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Warzywa takie jak brokuły, brukselka czy kapusta zawierają substancje utrudniające "współpracę" jodu (dostarczonego w tym wypadku z ryby) z hormonami tarczycy. To szczególnie ważne dla osób z niedoborami jodu i chorobami tarczycy na tym tle.
Należy też zwrócić uwagę, na jakim oleju przyrządzamy rybę. Ryby morskie to cenne źródło kwasów omega-3, oleje roślinne to bogactwo kwasów omega-6 (zwłaszcza olej słonecznikowy czy kukurydziany). Poprzez smażenie ryb na olejach roślinnych bogatych w kwasy omega-6, ryby morskie tracą część cennych wartości. Oleje roślinne (rzepakowy czy lniany) najlepiej łączyć z rybami w potrawach spożywanych na zimno.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl