Nie pomijam kluczowego składnika w wielkanocnym serniku. Wyrasta jak marzenie, nigdy nie opada
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Puszysty sernik, pyszniący się na środku świątecznie udekorowanego stołu to deser, na który czekają wszyscy domownicy i przybyli goście. Przed ukrojeniem pierwszego kawałka jego konsystencja pozostaje tajemnicą. Może rozpadnie się pod najlżejszym naciskiem widelca albo zachowa zbitą konsystencję. Jeśli chcemy, by wnętrze sernika przypominało chmurkę, wzbogaćmy tradycyjną recepturę o nowoczesny składnik. Gwarantujemy, że taka zmiana jest warta zachodu.
Spis treści:
Sernik w polskiej tradycji
Od pokoleń w kuchni polskiej dominowały dania na bazie twarogu. Składnik ten stanowił dodatek nie tylko do dań wytrawnych, ale także doskonale odnalazł się w deserach. Zanim jednak pierwsze serniki w znanej nam do dzisiaj formie pojawiły się na stołach, musiało upłynąć sporo czasu. Przypuszcza się, że pierwotną wersją słodkiego deseru był staropolski arkas, który przywędrował na stół króla Jana III Sobieskiego ze Wschodu.
Deser przypominał mleczną galaretę, a jego przygotowanie nie było zbyt skomplikowane. Wystarczyło jedynie całe jajka dodać do posłodzonego mleka, zakwasić cytryną, podgrzać, oddzielić serwatkę i schłodzić powstały twaróg. W kolejnym kroku doprawiano masę twarogową cukrem, cynamonem i śmietaną. Współcześnie podawany sernik to deser, który spopularyzowano dopiero w XIX wieku. Pierwotnie nazywano go plackiem serowym i podawano na kruchym spodzie lub bez niego. Co ciekawe, za jeden z najsłynniejszych serników uważa się wypiek krakowski.
Puszysty sernik na bitej śmietanie
Ciężkie i mocno serowe serniki, w których grudki twarogu wchodzą pod zęby to już przeżytek. W okresie tegorocznych Świąt Wielkanocnych lepiej postawić na przysmak delikatny jak chmurka, którego kremowa konsystencja podbija podniebienia. Sekretem udanego rarytasu jest dodatek nietypowego składnika, a mianowicie bitej śmietany. To właśnie ona odpowiada za idealny poziom wilgoci i kremowości.
Sernik z bitą śmietaną - składniki
- 1 kg dwukrotnie zmielonego twarogu sernikowego,
- 150 g zimnego masła,
- 300 g cukru pudru,
- 11 jajek,
- 100 g mąki ziemniaczanej,
- 100 g mąki pszennej,
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 łyżka cukru z wanilią,
- 400 ml zimnej śmietany kremówki 30%,
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru.
Przygotowanie sernika z bitą śmietaną
- Do miski wkładamy pokrojone w kostkę masło, dosypujemy proszek do pieczenia, 100 g cukru pudru, mąkę ziemniaczaną oraz pszenną i dodajemy jedno jajko.
- Podane składniki wyrabiamy za pomocą dłoni na gładką i jednolitą masę, a następnie schładzamy ją przez 30 minut w lodówce i wylepiamy spód blaszki.
- Tak przygotowany spód z ciasta kruchego nakłuwamy widelcem, a następnie pieczemy przez ok. 10-15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
- Żółtka oddzielamy od białek, a następnie ucieramy je z kolejną porcją 100 g cukru pudru. Gdy masa stanie się jasna i puszysta, dodajemy ser i proszek budyniowe. Ponownie całość mieszamy.
- W osobnej misce ubijamy białka ze szczyptą soli, resztą cukru pudru oraz cukrem z wanilią. Tak przygotowaną pianę delikatnie wmieszajmy do masy serowej.
- Do oddzielnego naczynia wlewamy śmietanę, ubijamy i dodajemy do reszty masy. Delikatnie mieszamy całość za pomocą łyżki i wylewamy na podpieczony spód.
- Sernik pieczemy przez 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C, a po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 160 st. C i pozostawiamy ciasto jeszcze na 20-25 minut.
- Po upieczeniu wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i pozostawiamy ciasto do całkowitego wystudzenia. Dopiero wtedy możemy wyciągnąć sernik z urządzenia.
- Po pierwszym schłodzeniu warto odstawić sernik do chłodnego pomieszczenia na całą noc, by stężał i nabrał odpowiedniej konsystencji.
Sprawdź również: