Niedzielny obiad dla całej rodziny
Wszystkim będzie smakowało!
Aksamitna groszkowa
Sposób przygotowania
Cebulę i czosnek obierz, grubo posiekaj. Brokuł oczyść, umyj, pokrój na kawałki. Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w kostkę. W garnku rozgrzej olej, zeszklij na nim cebulę oraz czosnek. Dodaj brokuł, a potem ziemniaki. Duś razem przez chwilę. Posyp cukrem. Zalej gorącym bulionem. Doprowadź do wrzenia, po czym zmniejsz płomień i gotuj jeszcze ok. 20 minut. Po ok. 10 minutach gotowania do warzyw w garnku dodaj groszek. Kiedy wszystkie jarzyny będą już miękkie, zmiksuj je wraz z wywarem na gładko. Dodaj połowę śmietany. Ponownie mocno podgrzej. Przypraw na pikantnie solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową. Gotową zupę rozlej do miseczek. Każdą porcję polej pozostałą śmietaną. Zamieszaj widelcem, by powstał delikatny wzorek. Przed podaniem udekoruj listkami mięty.
Steki z karkówki
Karkówkę umyj, wytrzyj. Tymianek opłucz i posiekaj. Śmietanę połącz z musztardą, tymiankiem oraz octem. Kotlety posmaruj marynatą. Włóż do lodówki na ok. 30 minut. W tym czasie czosnek obierz, potnij w cieniutkie plasterki. Zamarynowane kotlety obsmaż na patelni grillowej. Tłuszcz ze smażenia zachowaj. Steki przełóż do formy. Obłóż czosnkiem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200°C. Piecz 20 minut. Pod koniec oprósz chili, solą i pieprzem. Szparagi oczyść, odetnij końcówki. Włóż do posolonej wody. Gotuj ok. 10 minut. Wyjmij, osącz i osusz. Podziel na 8 porcji. Każdą owiń plasterkiem wędliny. Zrumień na tłuszczu ze smażenia kotletów. Steki wyjmij na talerze. Obok połóż szparagi w szynce. Podawaj np. z ryżem lub piure.
Surówka z modrej kapusty
Sposób przygotowania
Kapustę umyj, usuń zewnętrzne liście (jeśli są uszkodzone). Potem główkę pokrój na cząstki, wytnij głąb. Liście drobno poszatkuj. Przełóż je do dużej miseczki. Cebulkę obierz, pokrój w drobną kostkę. Marchewki obierz, umyj, grubo zetrzyj albo pokrój w cienkie słupki (w tzw. zapałkę). Natkę opłucz, osusz i posiekaj. Rozdrobnione warzywa oraz natkę dodaj do kapusty. Całość posyp solą oraz pieprzem. Mieszaj dosyć mocno rękoma, aż kapusta zacznie puszczać sok. Wtedy odstaw ją na bok na ok. 30 minut, by wszystkie smaki się przeniknęły. W tym czasie oliwę utrzyj z miodem. Dolej ocet winny oraz sok z cytryny. Sos ubij trzepaczką. Polej nim surówkę, odstaw ją jeszcze na 15-20 minut. Ew. przed podaniem surówkę udekoruj listkami świeżej natki i plasterkiem cytryny.
Racuchy pieguski
Sposób przygotowania
Mąkę wraz z proszkiem do pieczenia przesiej do wysokiego naczynia. Wbij jajka, dosyp 1 cukier waniliowy, mak oraz wlej mleko. Składniki zmiksuj. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Gruszki umyj, obierz, zetrzyj na tarce o dużych otworach i od razu dodaj do ciasta. Delikatnie wymieszaj. Miseczkę z ciastem przykryj folią spożywczą i odstaw do lodówki na około 30 minut. Na patelni rozgrzej olej. Łyżką nakładaj porcje ciasta, formując owalne racuchy. Smaż na rumiano (w sumie 15 minut). Gotowe racuchy ułóż na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Jogurt wymieszaj z drugim cukrem waniliowym. Wiśnie osącz z zalewy. Racuchy podawaj z wiśniami oraz waniliowym jogurtem.