Nocne pączki z lodówki. Smakiem przebijają tradycyjne

Domowe wypieki, przygotowane ze sprawdzonych składników oraz z dodatkiem miłości smakują o wiele lepiej od kupnych. Zbliżający się wielkimi krokami tłusty czwartek sprawia, że powoli zaczynamy obmyślać, jakie słodkości upiec właśnie na ten dzień. Na podium niezmiennie królują faworki oraz pączki. Jeśli zdecydujesz się na własnoręczne wykonanie pachnących skórką z cytryny pączków, wypróbuj patent na nocne wyrastanie w lodówce. Spróbuj tak przygotowanych choć raz, a już nigdy nie kupisz sklepowych.

Domowe nocne pączki zachwycają smakiem
Domowe nocne pączki zachwycają smakiem123RF/PICSEL

Ciasto na pączki - jak długo rośnie?

Wielu osobom wykonanie dobrego ciasta drożdżowego kojarzy się z trzymaniem go w cieple. Czy zatem uda się, jeśli poleży w nagrzanym pomieszczeniu przez całą noc? Okazuje się, że samo przygotowanie pączków podzielone jest na dwa główne etapy. W pierwszym zagniatamy wszystkie składniki, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 1,5-2 godziny. Choć wielu kucharzy nie decyduje się na nakrycie ciasta, pominięcie tego kroku sprawi, że masa będzie wyrastała znacznie dłużej.

Następny krok polega na wycięciu kształtnych krążków, które z upływem czasu zmieni się w apetycznie pachnące pączki. Zanim jednak wrzucimy je do gorącego oleju, musimy uzbroić się w cierpliwość. Kiedy już napełnimy je ulubionym nadzieniem i nadamy pożądany kształt, na nowo przykrywamy je ściereczką i ponownie pozwalamy im wyrastać. Na ogół czas ten oscyluje między 40 minutami a 2 godzinami. Pamiętaj, że w przypadku tego deseru czas jest sprzymierzeńcem.

Sekret nocnego wyrastania pączków

Ciasto drożdżowe na pączki lepiej wyrasta w chłodzie
Ciasto drożdżowe na pączki lepiej wyrasta w chłodzie123RF/PICSEL

Usmażenie pączków nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Przed tym jednak czeka nas najbardziej czasochłonny etap prac, czyli wyrabianie, zagniatanie oraz wyrastanie. Obowiązki domowe oraz zawodowe sprawiają, że nie zawsze jesteśmy w stanie wyłączyć się na kilka godzin z życia i skupić wyłącznie na przygotowaniu deseru. Z pomocą przychodzi sprzęt kuchenny, którego nie brakuje w żadnym domu.

Ciasto na pączki wyjdzie jeszcze smaczniejsze, jeśli przechowasz je przez całą noc w lodówce. Jeśli więc zastanawiasz się, czy ciasto na pączki może leżeć kilka lub kilkanaście godzin, odpowiedź brzmi - tak. Pamiętaj jednak, że jest to możliwe wyłącznie w niskiej temperaturze. Masę drożdżową przygotowaną w środę przed tłustym czwartkiem zamknij w szczelnym pojemniku, a następnie umieść na półce w lodówce.

Sprawdzony przepis na tłusty czwartek

Do przygotowania wybornych pączków nocnych potrzebujemy jedynie kilku produktów, które na ogół znajdziemy w szafkach kuchennych. Polecamy sprawdzony przepis, dzięki któremu wyjdą niezwykle miękkie i wypełnione idealną porcją marmolady. Sprawdź, jak je przygotować.

Składniki na 16 pączków

  • 530 g mąki pszennej tortowej
  • 200 ml letniej wody
  • 20 świeżych drożdży
  • 50 g cukru
  • 3 duże jajka
  • 100 g masła w temperaturze pokojowej
  • 1 łyżka rumu
  • 1 łyżeczka skórki z cytryny
  • 1 łyżeczka soli

Dodatki

  • 1 litr oleju rzepakowego
  • 1 słoiczek marmolady różanej
  • cukier puder
  • kandyzowana skórka z pomarańczy

Przygotowanie

I DZIEŃ

  1. Na dzień przed planowanym smażeniem pączków zabieramy się za przygotowania ciasta. W tym celu do misy miksera lub robota kuchennego z funkcją zagniatania ciasta wlewamy letnią wodę, a następnie dodajemy świeże drożdże oraz cukier. Całość mieszamy i odstawiamy na 10 minut, by drożdże zaczęły pracować.
  2. Do powstałego rozczynu przesiewamy mąkę, dodajemy skórkę z cytryny, sól oraz 3 wcześniej rozmieszane jajka. Zagniatamy gładkie i elastyczne ciasto. Kostkę masła kroimy na niewielkie kawałki, a następnie stopniowo dodajemy do ciasta i wyrabiamy jeszcze przez 5-6 minut.
  3. Gotowe ciasto przenosimy do czystej miski oprószonej mąką. Przykrywamy szczelnie ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 2 godziny do wyrośnięcia.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu uderzamy ciasto pięścią, by pomóc mu się odgazować. Miskę z ciastem owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 12 godzin lub całą noc.

II DZIEŃ

  1. W dniu pieczenia zaczynamy od wyciągnięcia wyrośniętego ciasta z lodówki, a w kolejnym kroku dzielimy je na 16 równych części. Wszystkie powinny ważyć ok. 70 g.
  2. Uformowane pączki odkładamy na oprószoną mąką stolnicę i pozwalamy im rosnąć pod przykryciem jeszcze przez dodatkowe 2 godziny.
  3. Odpowiednim momentem na nadziewanie pączków marmoladą jest ich formowanie. Wystarczy, że delikatnie rozciągniemy w dłoniach porcję ciasta, a na środek nałożymy łyżeczkę marmolady różanej i dokładnie skleimy brzegi.
  4. Kiedy pączki nabiorą temperatury pokojowej, przechodzimy do smażenia. W tym celu rozgrzewamy olej do 170 st. C i zrumieniamy każdą sztukę po 3 minuty z obu stron.
  5. Wyciągnięte z tłuszczu pączki dokładnie odsączamy na ręczniku papierowym, a następnie posypujemy cukrem pudrem lub polewamy lukrem i ozdabiamy kandyzowaną skórką z pomarańczy.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas