Oryginalne pomysły na pyszne weki

Początek września to idealny czas na robienie weków. Oczywistym wyborem są ogórki, grzyby czy papryka, równie chętnie sięgamy po sezonowe owoce, jak śliwki czy gruszki. Warto jednak ten popularny repertuar wzbogacić o mało popularne, a równie pyszne pozycje.

Marynaty pozwolą nam się cieszyć smakami lata przez cały rok
Marynaty pozwolą nam się cieszyć smakami lata przez cały rok123RF/PICSEL

Zasoby naszych spiżarni może urozmaicić np. zielona fasolka szparagowa w marynacie. Jej przygotowanie jest bardzo proste. Ugotowaną fasolkę zanurzamy w solance z dodatkiem koperku, kawałkami czosnku, nasionami czosnku i gorczycy. Potem wkładamy to do słoików i gotujemy.

Do słoików może również trafić cukinia w nietypowym wydaniu. Olia Hercules, autorka książek kulinarnych, zdradza swój sposób na przełamanie jesiennej, kulinarnej rutyny, powiewem letnich smaków.

- Starte lub bardzo cienko pokrojone cukinie dodaję do karmelizowanej cebulki, całość duszę na wolnym ogniu, aż zmieni się w pastę. Potem wkładam do słoików z odrobiną oleju, wekuję, następnie dodaję je do sosów do makaronu, gulaszu lub jako pasta do chleba - instruuje.

Sposobem na zachowanie odrobiny lata może być również pomysł na marynowane jagody z dodatkiem cynamonu, który wydobywa ich słodycz, przełamanego octem, co czyni z nich doskonały dodatek zarówno do dań słodkich jak i wytrawnych.

Dziurawiec zwyczajny to jedna z najpopularniejszych i najbardziej pospolitych polskich roślin. Spotkać ją można dosłownie wszędzie - na łąkach, polanach, w przydomowych ogródkach, na wsi i terenach miejskich. Może dlatego od dawna nie doceniamy jej niesamowitych właściwości, z których nasze babcie czerpały pełnymi garściami?   

Już w starożytności dziurawiec nazwany został rośliną magiczną - stosowano go w leczeniu ran i oparzeń, wrzodów, problemów trawiennych czy chorób układu moczowego. To jednak zaledwie czubek góry lodowej!  

Dziurawiec zawiera flawonoidy, będące bardzo silnymi przeciwutleniaczami, rutynę uszczelniającą naczynia włosowate, garbniki o właściwościach przeciwbiegunkowych oraz leczącą stany lękowe i depresyjne hyperycynę. Zawiera również witaminy A i C, pektyny i olejki eteryczne.   

Dziurawiec można stosować również w stanach napięcia przedmiesiączkowego i podczas menopauzy, pozwala zwalczyć trądzik, zakażenie skóry, a nawet wrzody. Łagodzi objawy niestrawności i warto go stosować w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.   

Uwaga! Dziurawiec należy stosować z głową! Może bowiem wywołać reakcje fototoksyczne, nie należy przyjmować go również w przypadku wysokiej gorączki, a chęć wprowadzenia tego zioła do codziennej rutyny należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Odstrasza mole, komary, a nawet kleszcze. Nasze babcie leczyły nim wszawicę, świerzb i problemy trawienne, zwalczały nim również pasożyty. Do momentu, gdy okazało się, że wrotycz, bo o nim mowa, ma w składzie silnie toksyczną substancję - tujon. Od tego momentu lekarze zaczęli odradzać spożywanie wrotyczu, z powodzeniem możemy stosować go jednak zewnętrznie!

Wrotycz wydziela mocny, charakterystyczny zapach, przypominający zapach kamfory - skutecznie odstrasza więc muchy, komary, mole, kleszcze i inne owady, uprzykrzające nam życie. Zioło należy rozdrobnić, natrzeć nim skórę i... naturalny odstraszacz owadów gotowy! Wrotycz można również zaparzyć, wystudzić i spryskać nim ciało. Ze względu na jego mocne antybakteryjne właściwości stosować go można również przeciw wszom, nużeńcom i świerzbowcom. 

Wrotycz skutecznie odstrasza mole - warto więc podzielić zebrany na łące bukiet na małe wiązanki i umieścić je na półkach w garderobie.
Działa odprężająco i uspokajająco, więc warto mieć ją pod ręką, gdy tylko poczujesz silny stres. Pomaga w koncentracji, zwalcza drażliwość i powinien mieć ją w domu każdy palacz, w szczególności, kiedy chce raz na zawsze pożegnać się z nałogiem. 

Lobelia zawiera lobelinę - substancję wpływającą na receptory mózgowe, w sposób podobny do nikotyny. Efekt? Skutecznie zmniejsza chęć sięgnięcia po papierosa. Lobelina, w przeciwieństwie do nikotyny, nie uzależnia, więc spokojnie mogą po nią sięgać palacze, chcący raz na zawsze zwalczyć nałóg.
W ludowym ziołolecznictwie znany jest chyba od zawsze - leczono nim krwotoki, choroby dróg moczowych, a płukanki ze skrzypu stosowano jako środek zapobiegający wypadaniu włosów. Współczesna nauka również potwierdza zbawienny wpływ skrzypu na zdrowie. Nic dziwnego, to bogate źródło krzemionki, witaminy C, potasu, fitosteroli i kwasów organicznych.   

Skrzyp polny przyspiesza przemianę materii, oczyszcza organizm i zapobiega miażdżycy. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, przyspiesza gojenie się ran.

Skrzyp można oczywiście stosować w formie tabletek, ale po co, skoro w Polsce znaleźć go można dosłownie wszędzie? Na terenie naszego kraju występuje tak licznie, że niektórzy uważają go nawet za uciążliwy chwast. Nic bardziej mylnego! Płukanka sporządzona ze skrzypu, zebranego z dala od miejskich zanieczyszczeń i stosowana regularnie, szybko wzmocni twoje włosy, doda im blasku i przyspieszy porost.
+2

Do przygotowania tej marynaty potrzebujemy szklankę octu, 1/3 łyżeczki cukru, 1,5 łyżeczki soli, laskę cynamonu oraz 1,5 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu. Wszystkie składniki mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu w rondlu. Tak przygotowaną marynatą zalewamy włożone do słoiczków jagody.

Innym ciekawym daniem jest marynowany ananas, który może stanowić przekąskę lub dodatek do egzotycznych dań lub kanapek. Kawałki ananasa wkładamy do słoików i zalewamy marynatą przygotowaną z wody, cukru i octu ryżowego. Do słoika wrzucamy liście kolendry i kawałki ostrej papryczki jalapeno.

Pozostając przy owocowych przetworach, doskonałym składnikiem do ich przygotowania jest też mango. Chcąc zachować jego słodycz, możemy przygotować z niego mus lub zawekować jego kawałki w zalewie octowej z dodatkiem odrobiny cukru.

Ogórki kiszone są pyszne i zdrowe, ale warto zadbać o urozmaicenie jadłospisu
Ogórki kiszone są pyszne i zdrowe, ale warto zadbać o urozmaicenie jadłospisu 123RF/PICSEL
Marynowany bakłażan to prawdziwy przysmak!
Marynowany bakłażan to prawdziwy przysmak!123RF/PICSEL

Kolejny pomysł spodoba się fanom kuchni francuskiej, a na pewno francuskich serów, bowiem zawekowane winogrona będą niezwykle estetyczną i smakową kompozycją na każdej desce serów.

Winogrona zanurzamy w zalewie przygotowanej z półtorej szklanki octu jabłkowego, 3/4 szklanki wody, 1/2 łyżeczki zmielonego cynamonu, 1/4 łyżeczki mielonego kardamonu, łyżeczki kolendry, 3 łyżek brązowego cukru i szczypty soli. Wszystkie wymienione składniki gotujemy w rondlu, następnie ostudzoną zalewą polewamy umieszczone w słoikach czerwone winogrona.

Doskonały w smaku, a przy tym bardzo przydatny jako dodatek do sałatek czy kanapek jest marynowany bakłażan inspirowany kuchnią bliskowschodnią.

Do przygotowania zalewy potrzebujemy octu, soli, cukru, gorczycy oraz czosnku. Wszystkie wymienione składniki umieszczamy w rondlu i gotujemy na wolnym ogniu. Następnie dodajemy przygotowanego bakłażana (wcześniej należy go pokroić w kostkę lub plastry, oprószyć solą i odstawić na pół godziny, a następnie opłukać).Wrzucone do rondla z zalewą warzywo gotujemy przez 5 minut, następnie przekładamy do słoików, dodajemy oliwę i szczelnie zamykamy.

Marynowane owoce i warzywa możemy trzymać w słoikach przez kilka dni, do tygodnia. Jeśli je zawekujemy, mogą nam towarzyszyć w kuchni przez wiele miesięcy.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas