Orzechy brazylijskie: Jakie mają właściwości zdrowotne? Kto powinien je jeść?

Orzechy brazylijskie mają wiele zalet, gdyż zawierają cenne składniki odżywcze. Poprawiają jakość męskiego nasienia i mają pozytywny wpływ na serce. Są świetnym dodatkiem do wielu dań i deserów. Ponadto śmiało mogą pojawiać się w diecie osób chorujących na cukrzycę. Czemu warto jeść orzechy brazylijskie? Dzięki czemu zyskują na coraz większej popularności? Wyjaśniamy.

Orzechy brazylijskie mają wiele właściwości zdrowotnych
Orzechy brazylijskie mają wiele właściwości zdrowotnych123RF/PICSEL

  • Orzechy brazylijskie zawierające cenne składniki: witaminę E, selen czy potas.
  • Produkt ten wykazuje działanie antyoksydacyjne i wspiera odporność organizmu.
  • Mają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez diabetyków.

Jak wyglądają orzechy brazylijskie?

Rosną na drzewie, którego nazwa to orzesznica wyniosła i spotkać ją można w lasach amazońskich. Nasiona orzechów brazylijskich rozwijają się w strąkach, w których znajduje się od 10 do 30 sztuk orzechów. Po okresie dojrzewania spadają z drzewa i są gotowe do zbiorów. Następnie należy w odpowiedni sposób wydobyć pełnowartościowe nasiona. Umiejętne rozbicie skorupy to podstawa sukcesu. Spory kłopot przysparza też usunięcie skórki, którą pokryte są nasiona. Dlatego często spotyka się orzechy brazylijskie w kremowo-brązowym zestawieniu. Ponadto są świetnym dodatkiem do różnorodnych dań, a także wyśmienitych deserów. Spotykane są też w sałatkach owocowych i w towarzystwie serów pleśniowych.

Korzystny wpływ na serce

Orzechy brazylijskie są dobre dla serca
Orzechy brazylijskie są dobre dla serca123RF/PICSEL

Systematyczne spożywanie orzechów brazylijskich wspiera pracę serca. Zapobiegają tworzeniu się zatorów żylnych i obniżają poziom złego cholesterolu. To sprawia, że narząd działa sprawniej, a ryzyko zawału znacznie maleje. Istotną rolę odgrywają tutaj kwasy omega-6: regulują ciśnienie krwi i działają przeciwzapalnie. Produkt ten bogaty jest w potas, który zapobiega rozwojowi arytmii. To niebezpieczna choroba serca, przyczyniająca się do nieregularnej pracy organu.

Poprawa jakości męskiego nasienia

Ciekawostką jest to, że orzechy brazylijskie mają niebagatelne znaczenie dla spermy. Przede wszystkim dlatego, że usprawniają poruszanie się plemników. Jest to spowodowane tym, że produkt ma dużą zawartość selenu (103 µg/100 gramów). Po orzechy powinni sięgać panowie, gdyż wzmacniają libido i poprawiają erekcję. Inne ważne składniki podnoszące jakość męskiego nasienia to: kwas foliowy, kwas omega 3, a także antyoksydanty. W tym miejscu warto również wspomnieć o korzyściach orzechów brazylijskich dla kobiet. Bowiem witamina B9 jest szczególnie istotna dla ciężarnych pań. Chroni cewę nerwową płodu i zapobiega rozwojowi wad genetycznych. Niedobór kwasu foliowego jest również niebezpieczny dla przyszłej mamy. Taki stan w dłuższej perspektywnie może przyczynić się do wystąpienia zakrzepicy.

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Orzechy brazylijskie mają niski indeks glikemiczny i zwalczają zły cholesterol
Orzechy brazylijskie mają niski indeks glikemiczny i zwalczają zły cholesterol123RF/PICSEL

Wymienione powyżej antyoksydanty zwalczają również nadmiar wolnych rodników. Przyczyniają się do rozwoju nowotworów i szybszego starzenia się skóry. W orzechach brazylijskich nie brakuje cennej witaminy E. Sprawia, że cera staje się jędrniejsza i pozbawiona zmarszczek. Znikają też przebarwienia i stany zapalne. Ponadto olej wytwarzany z orzechów nawilża i regeneruję suchą skórę czy łamliwe włosy oraz paznokcie.

Przysmak dla cukrzyków

Orzechy brazylijskie mają niski indeks glikemiczny (10-15 IG). Dzięki temu nie powodują gwałtownych skoków cukru i są bezpieczną przekąską dla diabetyków. Oprócz tego pokarm ten zawiera cenne przeciwutleniacze. Ich zaletą jest fakt, że zmniejszają ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2. Warto jednak pamiętać, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza i specjalistycznego leczenia.

Dieta przy anemii. Warto pamiętać o witaminie CInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas