Piaskowiec rumowy z rodzynkami

Delikatne i bardzo smaczne ciasto.

Ciasto z rodzynkami
Ciasto z rodzynkami123RF/PICSEL

Sposób przygotowania

1. Rodzynki zalej rumem wymieszanym z herbatą (lub w wersji dla dzieci - herbatą z esencją waniliową). Utrzyj na gładką masę margarynę (musi być miękka!) z żółtkami i cukrem. Dosypując po 2 łyżki mąki wymieszanej z proszkiem i ze szczyptą soli, ucieraj masę na gładkie ciasto. Na końcu dodaj po łyżce mleka i esencję, ale uważaj, by ciasto nie było za rzadkie. 

2. Rodzynki odsącz na sitku i jeśli mocno napęczniały - posiekaj je na mniejsze kawałeczki. Rodzynki wmieszaj do ciasta. Białka ubij na sztywno, dosypując pod koniec szczyptę soli. Powstałą pianę przełóż do ciasta i delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką.

3. Nagrzej piekarnik do 180 st. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia (lub posmaruj margaryną i wysyp kaszą manną). Do piekarnika wstaw żaroodporne naczynko wypełnione wodą. Dzięki temu upieczone ciasto pozostanie wilgotne. 

4. Piecz przez 45-50 minut, do tzw. "suchego patyczka", wbitego w środek ciasta. Aby ciasto nie opadło, trzymaj je w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami przez kolejne 20-30 minut.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas