Pięć błędów kulinarnych, przez które warzywa tracą wartości odżywcze
Warzywa to bez wątpienia bomby wartości odżywczych. Nie bez przyczyny zalecają nam je lekarze i dietetycy. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej postaci warzywa dostarczają nam cennych substancji odżywczych. Popularne błędy kulinarne, które często popełniamy nieświadomie, pozbawiają warzyw tego, co najzdrowsze, a co gorsze, mogą sprawić, że staną się szkodliwe dla zdrowia. Przykładowo - smażenie warzyw w głębokim, rozgrzanym oleju usuwa z nich nawet 90 procent wartości odżywczych! Przygotowując warzywa powinniśmy szczególnie unikać pięciu popularnych błędów kulinarnych, przez które warzywa tracą to, co w nich najlepsze. Oto one.
Obieranie ze skórki
Obieranie skórki to wielki błąd, szczególnie w przypadku warzyw ekologicznych i tych z własnej, „bezpiecznej” uprawy – nieskażonej pestycydami i nawozem. Powinniśmy pamiętać, że to skórki warzyw, ale także owoców, zawierają najwięcej wartości odżywczych. Obierając warzywa, rezygnujemy z solidnej dawki witamin i minerałów. Jeśli jemy młode warzywa, wystarczy je jedynie dokładnie umyć, natomiast starsze przeczyścić gąbką i przelać wrzątkiem.
Podgrzewanie w mikrofalówce
Choć niektórzy nie zgadzają się z opinią, że mikrofalówka działa szkodliwie na żywność i nasze zdrowie, trzeba przyznać, że jest w niej jednak trochę prawdy. Badania potwierdzają, że w czasie podgrzewania żywności w mikrofalówce przenikają do jedzenia szkodliwe toksyny, zwane BPA, które uznano za rakotwórcze. Podgrzewanie, gotowanie czy odmrażanie warzyw w kuchenkach mikrofalowych może pozbawić je większości wartości odżywczych. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem włożymy warzywa do mikrofali z zamiarem ich podgrzania. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zagotowanie ich w wodzie lub podgrzanie na lekko rozgrzanej patelni.
Przegotowywanie
Komu z nas nie zdarzyło się rozgotować ziemniaków lub marchewki z groszkiem? To jeden z najpopularniejszych błędów kulinarnych, przez które warzywa tracą większość wartości odżywczych, ale także swój smak i kolor. Warzywa często rozgotowujemy również w zupie, doprowadzając ją do wrzenia.
Jeśli rozgotujesz warzywa, nie wyrzucaj ich. Sprawdzą się doskonale jako baza do kremu warzywnego. Gdy gotujesz zupę, to zawsze na wolnym ogniu. Pamiętaj również, by nie doprowadzać jej do wrzenia. Wówczas warzywa nie stracą nadmiernej ilości cennych składników odżywczych.
Grillowanie warzyw
Chociaż jedzenie przygotowywane na grillu powszechnie uznawane jest za zdrowe, ponieważ nie wymaga kontaktu ze smażonymi tłuszczami, to pieczone jest w wysokiej temperaturze, która niekorzystnie wpływa na większość zdrowych produktów. Jeśli przyrządzamy warzywa na grillu, poddajemy je wysokiej obróbce termicznej i działaniu suchego powietrza. Efekt? Tracą większość wartości odżywczych, w tym cenne minerały i witaminy. Grillowanie warzyw nie jest zatem zbyt dobrym pomysłem, chyba, że chcemy je tylko lekko podpiec.
Smażenie warzyw w gorących olejach
Olej, szczególnie rozgrzany, to zabójca dla warzyw! Wielu z nas pokochało chiński ryż z warzywami i kurczakiem, ale niestety często zabijamy wartość odżywczą tego dania, smażąc warzywa na rozgrzanych popularnych tłuszczach.
Rozgrzany olej słonecznikowy lub rzepakowy nie tylko niszczy cenne substancje, które znajdują się w warzywach, ale także wytwarza szkodliwe związki dla naszego zdrowia. Jeśli chcemy podsmażyć warzywa na patelni, należy najpierw skropić ją oliwą lub rozpuścić na niej niewielką ilość oleju kokosowego. Te tłuszcze nadają się idealnie do smażenia warzyw i zdrowych potraw. Warto mieć je w swojej kuchni.
Jak przygotowywać warzywa, by nie traciły wartości odżywczych?
Najzdrowsze warzywa to te, które nie zostały poddane żadnej obróbce termicznej, ale nie wszystkie możemy jeść w surowej postaci. Mowa tutaj na przykład o kapuście. Jeśli nie chcemy, by warzywa utraciły zbyt dużo wartości odżywczych, nie rozgotowujmy ich, smażmy je krótko na niewielkiej ilości oleju i nie obierajmy ich ze skórki. Wtedy dostarczą naszemu organizmowi to, czego faktycznie potrzebujemy.