Pleśń na jedzeniu może być bardziej niebezpieczna, niż myślisz. Jakie są objawy zatrucia?

Modne ostatnimi czasy podejście zero waste nie sprawdzi się w tym przypadku. Nawet jeśli twoje jedzenie pokrywa tylko odrobina pleśni, wyrzuć je. Ryzyko nie jest tego warte.

Pleśń pokrywa także owoce, które nie wyglądają na zepsute
Pleśń pokrywa także owoce, które nie wyglądają na zepsute123RF/PICSEL

O tym, że nie wolno jeść pleśni wie praktycznie każdy. Mimo to rzadko kiedy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę może nam grozić, jeśli ją zjemy. Jakimi objawami charakteryzuje się zatrucie pleśnią?

Czym jest pleśń na owocach i warzywach?

Pleśń to potoczna nazwa, którą nazywamy grzyby strzępkowe, występujące w środowisku. Określenie dotyczy grzybni, która powstaje na produktach spożywczych. Te mikroorganizmy cechują się zdolnością do szybkiego wzrostu oraz wysoką produkcją zarodników. Potrafią wytworzyć formę przetrwalnikową oraz zasiedlać różne rodzaje podłoża. To wszystko sprawia, że potrafią szybko rozwijać się niezależnie od warunków klimatycznych na dużą skalę.

Pleśni, które wzbogacają smak serów, są zielone, niebieskie oraz białe. Są uzyskiwane w specjalistycznych warunkach i nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. W przypadku grzybów, które powstały na żywności, na ścianach lub na suficie należy się ich szybko pozbyć.  Mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Groźne jest nie tylko ich spożywanie, ale nawet wdychanie! Zarodniki z łatwością mogą przedostać się do naszych dróg oddechowych i wyrządzić nam szkodę.

Czy pleśń jest szkodliwa?

Sama pleśń nie jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu. To produkty jej przemiany materii, czyli mikotoksyny mogą wywołać w ludzkim organizmie największe zniszczenie.

Związki wpływają na uszkodzenie wątroby oraz są jednym z czynników ryzyka rozwoju nowotworu. Są przyczyną uszkodzenia błon śluzowych oraz skóry. Narażanie organizmu na ich działanie może także powodować zaburzenia w pracy układu krwionośnego. Mogą także powodować obrzęki płuc i zaburzenia pracy nerek. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży. Pleśń może wpływać na ryzyko uszkodzenia płodu. Mogą także powodować u osób z obniżoną odpornością infekcje oraz alergie.

Odkrojenie spleśniałej części jedzenia nie wystarczy
Odkrojenie spleśniałej części jedzenia nie wystarczy123RF/PICSEL

Należy także pamiętać, że pleśń to nie tylko widoczna grzybnia, ale także zarodniki i strzępki, które nie są widoczne gołym okiem. Dlatego, kiedy zauważymy oznaki pleśni na jedzeniu, należy pozbyć się całego produktu. Niewidoczna pleśń również będzie miała zagrożeniem dla naszego zdrowia. Odkrojenie grzybni nie wystarczy.

Nie wystarczy uważać jedynie na pleśń na pożywieniu. Jeśli podejrzewamy, że grzyb rozwija się na naszych ścianach, suficie lub innych powierzchniach w naszym domu, powinniśmy to sprawdzić. Wdychanie toksyn może mieć równie negatywny wpływ na zdrowie, co ich spożywanie.

Co zrobić, kiedy zjedliśmy pleśń?

Zatrucie pleśnią nie wyróżnia się charakterystycznymi objawami. Do najczęstszych można zaliczyć biegunkę, wymioty oraz ból brzucha. Przez to, że mikotoksyny atakują układ immunologiczny, można odczuwać zmęczenie oraz apatię. Do objawów zalicza się także ból i sztywność stawów, zaburzenia koncentracji oraz zawroty głowy.

Pierwszym krokiem przy zatruciu pleśnią powinno być przyjęcie węgla aktywnego. Nie tylko usuwa z organizmu toksyny, ale także ma właściwości ochraniające błony śluzowe. Kolejnym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, który stwierdzi, czy hospitalizacja jest konieczna.

W ostrych przypadkach, zatrucie pleśnią może nawet prowadzić do śmierci. W dalszym ciągu nie odkryto skutecznego leku na pozbycie się toksyn z organizmu. Z tego powodu prewencja i ostrożność jest tak istotna.

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas