​Pomidory są czerwone przez przypadek

"Czerwony jak pomidor"- tak, ale nie od zawsze. Naukowcy ustalili, że pomidory są czerwone przez przypadek, bo te pierwsze były fioletowe jak bakłażany. Ten kolor nadały im antyoksydanty o nazwie antocyjany, przyjmujące barwę od czerwonej po fioletową.

 Naukowcy ustalili, że pomidory są czerwone przez przypadek, bo te pierwsze były fioletowe jak bakłażany
Naukowcy ustalili, że pomidory są czerwone przez przypadek, bo te pierwsze były fioletowe jak bakłażany123RF/PICSEL

Czerwony kolor, wyróżniający króla włoskiej kuchni, pojawił się znacznie później, w rezultacie mutacji genetycznej. Odkrycia tego dokonali - i to niezależnie od siebie - włoscy naukowcy z Instytutu w szkole wyższej Sant'Anna w Pizie oraz eksperci z Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie. Ustalenia obu zespołów opublikowały pisma naukowe "Plant Communications" i "Molecular Plant".

Antocyjany z pomidorów to te same organiczne związki, które nadają charakterystyczną barwę winogronom i jeżynom. Jak ustalili badacze, fiolet z biegiem czasu przekształcił się w czerwień.

Punktem wyjścia rekonstrukcji pierwotnego koloru była analiza bardzo rzadkiej odmiany fioletowych pomidorów, uprawianych od lat 70. zeszłego wieku i nazwanych Aft (Anthocyanin Fruit).

Wśród 30 tysięcy genów pomidora zidentyfikowano w trakcie badań ten, który barwi jego skórkę na kolor bakłażanowy. Badacze doszli następnie do wniosku, że nie jest to wyjątkowy "super-gen" wyróżniający tę odmianę, ale taki, który utraciły z czasem wszystkie zwyczajne pomidory. Ustalenia te mają dodatkowe ważne znaczenie, bo dzięki temu można będzie wyselekcjonować odmiany z wyższą zawartością dobroczynnych dla zdrowia antyoksydantów.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas