Reklama

Reklama

Praca Szefa kuchni bez tajemnic

20 października przypada Światowy Dzień Szefa Kuchni. Z jakimi wyzwaniami wiąże się ta profesja, a co jest w niej najprzyjemniejsze? Ile w serialach obyczajowych i filmach jest prawdy o tym zawodzie? O pracy szefa opowiada mistrz kuchni Mirek Drewniak.

Obowiązki szefa kuchni zdecydowanie nie ograniczają się do gotowania. Szef jest odpowiedzialny za cały proces przygotowania dania - od zamówienia surowców i ich przyjęcie, przez proces gotowania, na wydaniu potrawy skończywszy. To od niego zależy organizacja i atmosfera pracy w restauracji, bistro, czy stołówce. Szef kuchni współpracuje nie tylko z pracownikami kuchni, ale całym zatrudnionym w restauracji personelem. Do niego należy sporządzenie menu oraz kontakt z gośćmi i klientami. 

Reklama

- Kucharz przygotowuje dania, natomiast szef kuchni jest odpowiedzialny za całokształt; zarządza wieloma sferami związanymi z bieżącą działalnością kuchni. Wyniesiona ze szkoły wiedza i praktyczne umiejętności są ważne, ale to zaledwie podstawa tego, co powinien umieć szef kuchni - podkreśla Mirek Drewniak, związany z branżą kulinarną od trzech dekad mistrz kuchni.
Jest także przewodniczącym Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie", wraz z innymi specjalistami decyduje o przyznaniu certyfikatów jakości wyrobom rodzimych producentów.

- To trudna, wymagająca poświęceń profesja. Wiąże się ona nie tylko z wysiłkiem fizycznym, ale też pracą wieczorami, nocą oraz w weekendy. Szef kuchni musi działać pod presją czasu i powinien być odporny na stres. Trzeba przy tym pamiętać, że mamy do czynienia z natychmiastową reakcją na usługę - gość restauracji od razu dzieli się swoimi opiniami, nie ma miejsca na wpadki - zaznacza M. Drewniak.

Jak dodaje, w tym zawodzie trzeba łączyć umiejętność zarządzania i egzekwowania zadań z kreatywnym podejściem do gotowania oraz otwartością na nowe pomysły. To praca dla osób, które stawiają na rozwój i nie umieją stać w miejscu.

- Satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, zadowolenie gości, czy klientów i realny wpływ na kształt danego miejsca wynagradzają jednak wszystkie trudy tej pracy - mówi z uśmiechem Mirek Drewniak.

Co doświadczony mistrz kuchni radzi młodym miłośnikom gotowania?

- Osoby stawiające pierwsze kroki w branży powinny pielęgnować swoją pasję, podglądać mistrzów, szukać nowych inspiracji i doskonalić umiejętności, także te z zakresu zarządzania. Nie można poprzestać na wiedzy wyniesionej ze szkoły, a do programów telewizyjnych i filmów obyczajowych dot. gotowania należy podchodzić z dystansem, takie produkcje rządzą się przecież swoimi prawami - mówi.

 Edukowanie i wspieranie młodego pokolenia kucharzy jest jednym z obszarów działalności Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Mirek Drewniak jest współzałożycielem i członkiem tej założonej w 2008 roku organizacji. Jej członkowie promują rodzimą kuchnię, uczestniczą w pokazach kulinarnych, kreują także dobre kulinarne wzorce poza granicami naszego kraju. To miejsce wymiany doświadczeń dla najlepszych polskich szefów kuchni.

Czego należy życzyć szefom kuchni z okazji ich święta?

- Wytrwałości, siły, ale też i poprawy sytuacji w branży. Wysokie zarobki w zagranicznych restauracjach kuszą naszych znakomitych szefów kuchni. Wielu z nich zdobywa cenne doświadczenie, a po latach wraca do kraju, nie wszyscy się jednak na to decydują. Sobie i swoim koleżankom i kolegom po fachu życzę wielu sukcesów i satysfakcji z pracy - podsumowuje M. Drewniak.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje