Czerwona, żółta, zielona. Która papryka jest najzdrowsza?
Popularne warzywo gości w kuchni przez cały rok. Papryka nadaje potrawom wyjątkowego smaku, sama często jest też główną bohaterką różnych dań. Czy jej kolor ma również znaczenie w kwestii zawartości składników odżywczych? Okazuje się, że tak.
Spis treści:
Niski indeks glikemiczny, wysoka zawartość witaminy C i karotenoidów. Papryka słynie nie tylko z tego, że potrafi urozmaicić rozmaite potrawy. Po warzywo warto również sięgać ze względu na cenne dla zdrowia właściwości. Jest ono świetnym źródłem kwasu foliowego, witamin A, E i K, potasu, manganu, żelaza, magnezu, błonnika, jak i flawonoidów czy kwasów fenolowych. Dzięki włączeniu papryki do codziennej diety możemy obniżać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzycy typu 2. Z drugiej strony papryka może pomóc wzmocnić odporność i układ kostny.
W sklepach czy na targowiskach możemy znaleźć paprykę w różnych kolorach. Najczęściej spotykane są te w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym czy pomarańczowym. Warto wiedzieć, że kolor papryki pokazuje etap jej dojrzewania. Która papryka jest najzdrowsza? Wyjaśniamy.
Czerwona, żółta, zielona. Którą paprykę najlepiej wybierać?
Kolor papryki sygnalizuje, na jakim etapie dojrzewania znajduje się warzywo. Istnieje wiele różnych jego odmian - w sklepach możemy znaleźć również paprykę w kolorze fioletowym. Barwa warzywa zależy od kilku czynników. Wpływają zarówno na jej smak, jak i zawartość składników odżywczych. To m.in. ekspozycja na światło słoneczne i warunki uprawy.
Wysoka temperatura może przyspieszać zmianę koloru papryki. Ta w kolorze zielonym zazwyczaj jest niedojrzała, a gdy już dojrzeje, zmienia kolor na żółty czy czerwony (w zależności od odmiany).
Papryka czerwona dojrzewa na słońcu najdłużej, jest słodsza niż wspomniana, zielona wersja. Kolor jest efektem absorbowania większej dawki promieni słonecznych w trakcie procesu wzrostu i dojrzewania. Dlatego też uchodzi nie tylko za najsmaczniejszą, ale i najzdrowszą. Zawiera najwięcej witaminy C i beta-karotenu.
Z kolei kolory żółty i pomarańczowy znajdują się na etapie przejściowym pomiędzy zieloną a czerwoną barwą. Mają trochę łagodniejszy smak niż papryka czerwona, są bogate w składniki odżywcze, ale już w mniejszej ilości. Żółta papryka zawiera mniej beta-karotenu niż czerwona, natomiast zielona ma bardziej gorzkawy smak, mniejszą zawartość witaminy C i beta-karotenu.
Prosty przepis na sałatkę z papryką
Czy to oznacza, że warto sięgać jedynie po czerwoną paprykę? Oczywiście, że nie. Na pewno warto łączyć wszystkie smaki, co z pewnością urozmaici naszą dietę. Pyszną sałatkę na papryk w różnych kolorach przygotujesz w mig. Oto prosty przepis.
Składniki:
- papryka czerwona (1 szt.),
- papryka żółta (1 szt.),
- papryka marynowana (1/4 słoika),
- koperek,
- pomidor malinowy (1 szt.).
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki pokrój w kosteczkę. Całość polej sosem ziołowym na bazie oliwy, a na wierzch dodaj drobno posiekany koperek. Gotowe!