Przepis na świąteczny keks. Wyjdzie idealnie wilgotny
Keks z dodatkiem kolorowych bakalii to ciasto, które często piecze się na święta Bożego Narodzenia. Nie tylko imponująco wygląda dzięki kandyzowanym i suszonym owocom, ale też roztacza słodki aromat, wprowadzając nas w świąteczny nastrój. Keks jest dość prosty w przygotowaniu, ale warto znać triki na to, by był idealnie miękki i wilgotny. Poniżej podajemy sprawdzony przepis na to ciasto, które zawsze się uda. Podpowiadamy też, co zrobić, by keks nie opadał i nie pękał podczas pieczenia.
Tradycyjny przepis na keks
Keks to miękkie i wilgotne ciasto z dużą ilością bakalii. Choć ma prostą formę, to prezentuje się bardzo efektownie dzięki kolorowym, owocowym dodatkom. Do tego smakuje obłędnie i pięknie pachnie. Nic dziwnego, że tak chętnie pieczemy keks na Boże Narodzenie, gdyż aromat tego ciasta idealnie wprowadza nas w świąteczny klimat. Przygotowanie tego wypieku jest bardzo proste. Jeśli tylko skorzystacie z przepisu podanego poniżej, to nie ma szans, by keks się nie udał. Wyjdzie idealnie miękki i wilgotny oraz zachowa świeżość na długo.
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 200 g masła
- 5 jajek
- 200 g cukru pudru
- Szczypta soli
- 3 łyżki cukru wanilinowego (30 g)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Łyżka śmietany 18 proc.
- 300 g dowolnych bakalii (owoce kandyzowane, rodzynki, suszona żurawina, suszone morele, figi, daktyle, skórka pomarańczowa, orzechy, migdały)
- Kilka kropli aromatu rumowego (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Na początek należy przygotować bakalie. Większe owoce kroimy w kostkę, orzechy i migdały grubo siekamy. Wrzucamy wszystko do miski, dodajemy łyżkę mąki i całość mieszamy.
- Pozostałą część mąki przesiewamy do miski, dodajemy sól i proszek do pieczenia
- Masło ucieramy z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym na kremową masę.
- Do utartego masła dodajemy po jednym jajku i za każdym razem dokładnie mieszamy mikserem.
- Do ubitej masy dodajemy stopniowo mąkę i łyżkę śmietany. Mieszamy powoli do połączenia składników - najlepiej szpatułką lub ewentualnie mikserem na wolnych obrotach. Można dodać opcjonalnie kilka kropel aromatu rumowego.
- Na koniec wsypujemy bakalie i wszystko mieszamy łyżką. Masę przekładamy do keksówki wysmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą.
- Nastawiamy piekarnik na 180 stopni Celsjusza z opcją pieczenia góra-dół, a gdy się nagrzeje wstawiamy keks na ok. godzinę. Po 50 minutach można sprawdzić, czy ciasto jest już gotowe. Uchylamy drzwiczki piekarnika i wbijamy w keks drewniany patyczek. Jeśli będzie suchy, to znak, że ciasto jest upieczone.
- Po upieczeniu i wyłączeniu piekarnika można lekko uchylić drzwiczki i pozostawić ciasto jeszcze na 10 minut. Następnie wyjmujemy keks i uwalniamy z foremki. Warto zawinąć go w ściereczkę i pozostawić w chłodnym miejscu na trzy dni. Ciasto smakuje wtedy jeszcze lepiej!
Co zrobić, żeby keks nie pękał i nie opadał?
Zdarza się, że w trakcie pieczenia keks pęka. Przyczyną może być zbyt wysoka temperatura. Aby tego uniknąć, warto zmienić tryb grzania - wyłączyć termoobieg, a jeśli to nie wystarczy, to wyłączyć grzałkę górną i zostawić jedynie grzanie z dołu. Po upieczeniu warto też zostawić ciasto na chwilę w piekarniku, tak jak opisaliśmy to powyżej.
A co zrobić, gdy keks opada po wypieczeniu? Przyczyny należy doszukiwać się w zbyt krótkim czasie pieczenia. Dlatego warto pozostawić keks w piekarniku 10 minut dłużej i sprawdzać co jakiś czas czy odpowiednio wyrósł.