Przetwory z truskawek
Dzięki tym prostym radom zachowasz pyszny smak truskawek przez cały rok.
Truskawki na dżem (a także na konfitury i marmolady) powinny być nie do końca dojrzałe. Mają wówczas więcej pektyn, więc przyrządzony z nich dżem jest ściślejszy. Nie trzeba wtedy dodawać do niego zbyt dużo cukru żelującego.
Przygotowanie
Owoce myj przed szypułkowaniem i krojeniem, nigdy odwrotnie – w przeciwnym razie stracą sporo soku i większość cennych składników odżywczych. Gdy już rozdrobnisz truskawki, natychmiast je przerabiaj. Inaczej mogą się zepsuć.
Kompot babuni
Intensywny kolor kompotu uzyskasz, wybierając truskawki o buraczanej lub ciemnowiśniowej barwie miąższu (polecam odmiany: murzynka i kent).
By urozmaicić smak kompotu, do słodkich truskawek dodaj kwaśne owoce (np. agrest, wiśnie) albo aromatyczne przyprawy, np. wanilię lub świeży imbir.
A może nalewka?
Do truskawek pasuje wiele aromatycznych alkoholi, np. rum lub brandy. Gdy owoce zalewasz spirytusem, smak nalewki warto uatrakcyjnić szczyptą chili, plasterkami limonki lub gałązką mięty. Pamiętaj, by umyte owoce i zioła osuszyć z wody, nim zalejesz je alkoholem.
Słoiki idealne
Dżemy i konfitury wkładaj do jak najmniejszych słoiczków. To sprzyja szybkiemu żelowaniu przetworów i znacznie zwiększa ich trwałość.
Ekspresowe rady
Aby galaretka była klarowna, ugotowane owoce przecedź przez gazę. Słoiki na przetwory wysterylizuj, gotując je w wodzie 10 min. Słoiki napełniaj dżemem do 4/5 wysokości.