Jeden dokument może wpłynąć na wycenę nieruchomości. Zgłoś się do gminy
Odpowiednia wycena nieruchomości w postaci domu czy mieszkania wcale nie musi przebiegać przy udziale rzeczoznawcy majątkowego. Zatem na co należy zwrócić uwagę, gdy nosimy się z zamiarem sprzedaży lub kupna takiej nieruchomości?

Na co zwrócić uwagę podczas wyceny nieruchomości?
Oszacowanie przybliżonej wartości nieruchomości wcale nie musi być trudna. Wówczas, jako właściciele domu czy mieszkania przeznaczonego na sprzedaż, powinniśmy oceniać stan nieruchomości bez zbędnych emocji, z punktu widzenia osoby kupującej.
Rzecz jasna zazwyczaj właścicielowi nieruchomości zależy, by sprzedać ją za satysfakcjonującą, stosunkowo jak najwyższą cenę, z kolei kupujący ma wręcz przeciwne oczekiwania - nabyć dom lub mieszkanie jak najtaniej.
Ceny nieruchomości w dużej mierze regulowane są przez sam rynek, a ten reaguje na przeróżne zmienne, w tym m.in. stan gospodarki krajowej, uruchamianie lub nie rządowych programów dopłat do kredytów hipotecznych itd.
Wyceniając nieruchomość, należy ocenić jej ogólny stan, biorąc pod uwagę użyte materiały budowlane, rok budowy, zastosowane systemy i rozwiązania np. izolacyjne i ocieplające, koszty utrzymania danej nieruchomości, wysokość czynszu i opłat administracyjnych, funkcjonalność i rozkład pomieszczeń, wyposażenie, metraż samego budynku jak i działki oraz jej stan.
Istotne w kontekście wyceny nieruchomości jest również jej położenie. Należy ocenić plusy i minusy wynikające z lokalizacji, w jakiej znajduje się nieruchomość, sąsiedztwo, odległość od obiektów użyteczności publicznej typu szkoła, przedszkole, szpital czy sklep. Istotną kwestią jest również połączenie komunikacyjne.
Nieruchomość stojąca nieopodal dużych zakładów produkcyjnych, autostrady czy drogi ekspresowej może w niektórych przypadkach mieć obniżoną wartość z uwagi na wzmożony hałas, ale nie jest to rzecz jasna regułą.

Planowanie przestrzenne - sprawdź, zanim kupisz nieruchomość
Przed sprzedażą lub kupnem nieruchomości warto zapoznać się z dokumentacją związaną z planowaniem przestrzennym, czyli procesem, którego celem jest optymalne wykorzystywanie terenu m.in. przez samorządy.
"Dokumenty planistyczne ustalają, co może zostać zrealizowane na konkretnej działce. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenów niezainwestowanych. Warto jednak pamiętać, że można zmienić sposób zagospodarowania nawet już istniejących budynków. Warto zapoznać się z dokumentami planistycznymi w danej gminie, aby wiedzieć, co może powstać w naszej obecnej lub przyszłej okolicy" - wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Resort Rozwoju dodaje, że w procesie planowania przestrzennego to samorządy tworzą najbardziej istotne dokumenty planistyczne. Podstawowym aktem, który obejmuje całą gminę, jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (tzw. studium). Dla wybranych obszarów tworzy się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (tzw. plany miejscowe lub MPZP). Na terenie poza obowiązującymi planami miejscowymi wydawane są indywidualne decyzje o warunkach zabudowy (tzw. WZ-ki). Każdy dokument składa się z części opisowej (uchwała lub decyzja) i graficznej (rysunek).
Każda osoba ma prawo wglądu w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Informacje o planie miejscowym najlepiej uzyskać w urzędach miast lub gmin - w wydziałach zajmujących się planowaniem przestrzennym.
Plany miejscowe publikowane są także na stronach internetowych urzędów miast i gmin (w tym na stronach Biuletynu Informacji Publicznej) lub systemach informacji przestrzennej - na mapach dostępnych w internecie.
Jeśli potrzebujemy formalnego dokumentu, każdy ma prawo otrzymać tzw. wypis i wyrys z planu miejscowego. W tym celu należy złożyć wniosek do urzędu miasta lub gminy, na której terenie znajduje się nieruchomość. Za wydanie wypisu i wyrysu z planu miejscowego pobierana jest opłata, której wysokość zależy od liczby stron wypisu i wyrysu.