Przysmaki z ziemniaka

Uważasz kartofle za mało wartościowe? Odkryj je na nowo i razem z nami przygotuj sycące smakołyki dla smyka.

Ziemniaki są delikatne w smaku, lekkostrawne i nie mają właściwości uczulających
Ziemniaki są delikatne w smaku, lekkostrawne i nie mają właściwości uczulających© Panthermedia

Po 5 miesiącu życiaJedwabiste puree

Składniki:

nieduży ziemniak

ok. 60 ml mleka modyfikowanego

Przygotowanie: Umyj dokładnie ziemniak i ugotuj go w nieosolonej wodzie. Po ostudzeniu obierz ze skórki i pokrój na kawałki. Przygotuj 60 ml mleka modyfikowanego, które pije dziecko. Do pojemnika włóż kawałki ziemniaka, zalej je mlekiem i zmiksuj na gładką papkę. Podaj zaraz po przyrządzeniu.

Po 7 miesiącu życiaDelikatna zupka-krem

Składniki:

2 małe ziemniaki

1 mała marchewka

1/2 pietruszki

szklanka wody

1 jajko

łyżeczka oliwy lub oleju roślinnego

Przygotowanie: Wyszoruj dokładnie warzywa, obierz je, umyj i pokrój na kawałki. Włóż je do rondelka, zalej wodą i gotuj pod przykryciem, aż będą miękkie. Ugotuj jajko i po przestudzeniu oddziel białko od żółtka. Przekrój żółtko na pół i jedną część dodaj do ugotowanych warzyw. Zmiksuj całość na gładką papkę lub przetrzyj składniki przez sitko. Przed podaniem dodaj do zupki oliwę z oliwek.

Po 18. miesiącu życiaPieczone połówki

Składniki:

3 nieduże ziemniaki

10 dag twarożku

4 rzodkiewki

koperek

sól

Przygotowanie: Umyj dokładnie ziemniaki, osusz je papierowym ręcznikiem, owiń w aluminiową folię i upiecz w piekarniku. Dwie umyte rzodkiewki pokrój w drobną kostkę. Opłucz koperek, osusz go i posiekaj. Wymieszaj warzywa i koperek z twarożkiem. Do smaku dopraw solą. Upieczone ziemniaki wyjmij z folii, a kiedy przestygną, przekrój je na pół. Na każdą połówkę ziemniaka nałóż łyżkę masy twarogowej. Pokrój pozostałe rzodkiewki na plasterki i udekoruj nimi potrawę.

Po 2. roku życiaTradycyjne kopytka

Składniki:

50 dag ziemniaków

całe jajko

1,5-2 łyżki mąki ziemniaczanej

15 dag mąki pszennej

sól

Przygotowanie: Wyszoruj ziemniaki i ugotuj je w osolonej wodzie. Kiedy nieco przestygną, obierz je, a następnie zmiel w maszynce. Sparz jajko wrzątkiem. Do przetartych ziemniaków dodaj mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz jajko. Wyrób całość na gładkie ciasto. Uformuj z niego długi wałek o grubości ok. 1,5 cm, lekko go spłaszcz i pokrój ukośnie na półtoracentymetrowe kawałki. Zagotuj garnek wody i lekko ją posól. Włóż kopytka do wrzątku, delikatnie je zamieszaj i gotuj, aż wypłyną.

Po 2. roku życiaPlacuszki z marchewką

Składniki:

1,5 szklanki ugotowanych i utłuczonych ziemniaków

1,5 szklanki ugotowanej i rozgniecionej widelcem marchwi

2 jajka

1 łyżka mąki pszennej

1 łyżka mąki ziemniaczanej

sól

pieprz

Do panierowania:

jajko

3 łyżki mąki

3 łyżki bułki tartej

olej do smażenia

Przygotowanie: Do miski włóż marchew i ziemniaki, wbij jajka, dodaj mąkę pszenną i ziemniaczaną. Wymieszaj składniki. Dopraw je masę solą i pieprzem. Uformuj miniplacuszki. Obtaczaj je w mące, jajku i bułce tartej. Ułóż na blasze wysmarowanej tłuszczem. Piecz w piekarniku w 180°C. Placki można również usmażyć na oleju.

Po 3. roku życiaZapiekanka z bananami

Składniki:

40 dag ziemniaków ugotowanych w mundurkach

40 dag bananów

4 łyżki masła

4 łyżki cukru

1/2 szklanki soku z pomarańczy

3 łyżki rodzynek

sól

Przygotowanie: Obierz ziemniaki i banany. Pokrój je w plasterki. Sparz rodzynki wrzątkiem. Żaroodporne naczynie wysmaruj masłem. Układaj w nim na przemian ziemniaki i banany (na górze powinny być banany). Każdą warstwę polewaj masłem (stopionym wcześniej w rondelku) i posypuj cukrem. Całość udekoruj rodzynkami, następnie polej sokiem pomarańczowym i resztą masła. Nagrzej piekarnik do 180°C i zapiekaj potrawę pod przykryciem przez 30-40 minut.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas