Wystarczy dodać do doniczki. Skrzydłokwiat w mig wypuści kwiaty

Zdarza się, że skrzydłokwiat mimo braku chorób nie chce kwitnąć. Wbrew pozorom z tej sytuacji jest wyjście. Z pomocą przychodzi domowy nawóz. Dodany do doniczki zdziała cuda.

Jak przygotować nawóz do skrzydłokwiatu?
Jak przygotować nawóz do skrzydłokwiatu?Canva ProINTERIA.PL

Jak zadbać o skrzydłokwiaty?

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Wielu docenia nie tylko jego wygląd, ale także właściwości oczyszczające powietrze. Skrzydłokwiat charakteryzuje się zielonymi, lancetowatymi liśćmi i białymi kwiatami o delikatnym zapachu.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat i zapobiegać brązowieniu liści?
Jak pielęgnować skrzydłokwiat i zapobiegać brązowieniu liści?123RF/PICSEL

Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie jest trudna. Roślina przede wszystkim wymaga półcienistego stanowiska i pokojowej temperatury sięgającej maksymalnie 23 st. C. Skrzydłokwiat upodobał sobie podłoże o kwaśnym odczynie. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna.

Roślina potrzebuje regularnego dostępu do wody. Trzeba jednak uważać, by jej nie przelać. Latem zaleca się podlewać skrzydłokwiat nawet 3-4 razy w tygodniu, z kolei zimą wystarczy robić to 1-2 razy w tygodniu.

Co zrobić, by skrzydłokwiat zakwitł?

Odpowiednio zadbany skrzydłokwiat może cieszyć oko przez długi czas. Zdarza się jednak, że jego kondycja ulega pogorszeniu. Dość częstym zjawiskiem jest żółknięcie liści. Za przyczyny uznaje się m.in. nadmierne podlewanie, mocne nasłonecznienie lub atak przędziorka. Oprócz tego liście mogą przybierać brązową barwę. Za ten stan odpowiada m.in. suche lub chłodne powietrze, twarda woda oraz zbyt obfite nawożenie.

Problemem może być również brak oznak kwitnienia. Wbrew pozorom nie ma się czego obawiać. Nie jest to sytuacja bez wyjścia, a rozwiązaniem jest domowy nawóz z soczewicy. Wystarczy stosować go raz w tygodniu, by roślina w końcu zachwyciła białymi kwiatami.

Skrzydłokwiat niedomaga? Wypróbuj nawóz z soczewicy
Skrzydłokwiat niedomaga? Wypróbuj nawóz z soczewicy123RF/PICSEL

Jak działa nawóz z soczewicy na skrzydłokwiaty?

  • Poprawa kondycji liści: dostarczony azot wspiera rozwój dużych, zdrowych i błyszczących liści.
  • Stymulacja wzrostu korzeni: auksyny zawarte w soczewicy sprzyjają lepszemu ukorzenianiu się rośliny, co ma znaczenie szczególnie w przypadku przesadzania lub regeneracji osłabionych roślin.
  • Zwiększenie odporności: dzięki zawartości witamin i mikroelementów rośliny stają się bardziej odporne na choroby i zmiany np. wilgotności czy niedobory światła.
  • Lepsze kwitnienie: fosfor i potas w soczewicy wspierają procesy związane z wytwarzaniem kwiatów.

Nawóz z soczewicy dla skrzydłokwiatu

Jak przygotować nawóz do skrzydłokwiatu?

Pierwszym krokiem jest zagotowanie jednego litra wody i odstawienie go do ostudzenia. Gdy płyn nabierze pokojowej temperatury, wystarczy wsypać trzy łyżki soczewicy.

Tak przygotowaną mieszankę należy odstawić na mniej więcej cztery godziny, a następnie przecedzić i gotowe.

O czym warto pamiętać? Nie należy stosować nawozu zbyt często - wystarczy raz na 2-4 tygodnie, aby uniknąć przenawożenia. Dodatkowo obserwuj również roślinę. Jeśli liście skrzydłokwiatu zaczynają żółknąć lub usychać, może to oznaczać nadmiar składników odżywczych.

Stosowanie soczewicy do skrzydłokwiatów to ekologiczny i efektywny sposób na poprawę ich zdrowia i wyglądu. Dzięki temu naturalnemu nawozowi twoje rośliny będą pięknie rosły i cieszyły oko zdrowymi, bujnymi liśćmi oraz intensywnym kwitnieniem.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas