Pyszności na obiad
Podpowiadamy, co ugotować na obiad dla całej rodziny, gdy brak ci pomysłów. Z pewnością wszystkich będzie smakowało!
Udziec w aromatycznym płaszczyku
Sposób przygotowania
1. Nastaw piekarnik na 175 stopni. Nieobrane ząbki czosnku połóż na suchej rozgrzanej patelni i zacznij prażyć. Nie martw się, jeśli skórka zacznie robić się czarna - o to właśnie chodzi! Gdy ząbki będą już prawie całe czarne lub brązowe, odstaw czosnek do wystygnięcia. Następnie palcami delikatnie wyciśnij czosnek ze skórki do miseczki.
2. Udziec opłucz i osusz ręcznikiem papierowym. Poluzuj też skórkę, ale nie pozbywaj się jej. Wszystkie zioła opłucz i posiekaj. 1 łyżkę odłóż, a resztę połącz z musztardą. W miseczce dokładnie wymieszaj miękkie masło z przygotowanym wcześniej czosnkiem, musztardą z ziołami oraz solą i pieprzem do smaku.
3. Przygotowaną masą posmaruj udo, nałóż ją także pod skórkę. Mięso ułóż w naczyniu żaroodpornym (skórką do góry) i zalej bulionem. Piecz 70 minut, aż skórka się zarumieni i stanie się chrupiąca. W tym czasie ziemniaki obierz, opłucz, osusz i pokrój na ćwiartki. Smaż 20 minut na oleju. Oprósz solą, podaj z udźcem. Posyp odłożonymi ziołami.
Panierowane udka ze skórką cytrynową
Sposób przygotowania
1. Udka umyj, osusz papierowym ręcznikiem i włóż do miski. Wlej olej, wsyp tymianek, po 1/2 łyżeczki soli i pieprzu, a także po dużej szczypcie mielonej ostrej i słodkiej papryki. Wszystko dobrze wymieszaj, by olej i przyprawy dokładnie otoczyły mięso. Miskę przykryj folią spożywczą, schowaj do lodówki na ok. 30 minut.
2. Ser zetrzyj na tarce o małych otworkach. Bułkę pokrusz, razem z orzechami włóż do blendera i krótko zmiksuj. Cytrynę sparz, wytrzyj i zetrzyj skórkę na tarce o małych otworkach (tylko żółtą część, bo biała błonka jest gorzka i może zepsuć smak potrawy).
3. Udka wyjmij z marynaty i delikatnie wytrzyj je ręcznikiem papierowym. Do głębokiego talerza wsyp starty ser, pokruszoną bułkę z orzechami oraz skórkę cytrynową. Wszystko dokładnie wymieszaj.
4. Udka panieruj kolejno w mieszance i układaj na blaszce z piekarnika wyłożonej pergaminem. Piecz 30 min w temp. 180 st. Podawaj np. z zimnymi dipami.
Filety z kaczki zapieczone z grzybami
Sposób przygotowania
1. Grzyby rozmroź, opłucz i osusz. Mniejsze kawałki pozostaw w całości, większe pokrój. Cebule obierz, grubo posiekaj. Gałązki rozmarynu także opłucz, osusz, potnij je na mniejsze kawałki albo poodrywaj igiełki od gałązek.
2. Filety opłucz, osusz. Skórkę możesz ponacinać w kratkę, ale tak, by nie uszkodzić mięsa. Oprósz i natrzyj solą oraz pieprzem.
3. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 st. Przyprawione filety z kaczki ułóż na zimnej patelni, skórką do dołu. Smaż na średnim ogniu 8 minut, by tłuszcz ze skórki mógł się wytopić. Następnie przewróć filety na drugą stronę i smaż jeszcze 3 minuty. Przełóż na talerz.
4. Na tłuszcz ze smażenia kaczki wrzuć cebulę, smaż 1 minutę. Dodaj grzyby, jałowiec, ziele angielskie, listki laurowe. Oprósz solą i pieprzem. Mieszając od czas do czasu, smaż 5 minut. Wlej wino, dodaj rozmaryn. Smaż 2 minuty. Wszystko przełóż do naczynia żaroodpornego. Ułóż na tym filety. Piecz 10 minut. Posyp czerwonym pieprzem.
Tuszka nadziewana kaszą i bakaliami
Sposób przygotowania
1. Tuszkę opłucz, osusz papierowym ręcznikiem, natrzyj na zewnątrz i w środku solą, pieprzem oraz ostrą i slodką papryką. Schowaj do lodówki.
2. Jabłka umyj, wytrzyj, potnij na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Ćwiartki pokrój w dość małą kostkę. Dodaj do kaszy. Suszone morele, figi i śliwki potnij w paski, połącz z żurawiną i rodzynkami. Przypraw cynamonem. Połowę bakaliowej mieszanki odłóż, resztę dodaj do kaszy, wymieszaj i ew. dopraw do smaku solą i pieprzem.
3. Tuszkę nadziej farszem. Otwór zepnij wykałaczkami. Mięso ułóż w brytfannie, podlej bulionem, obłóż rozmarynem pociętym na kawałki. Przykryj naczynie folią aluminiową (matową stroną na zewnątrz).
4. Piecz 20 minut w 200 st. Zmniejsz temperaturę do 180 st. i piecz 1,5 godz. Co 15 minut polewaj tuszkę wytapiającym się sosem. Masło stop, połącz z miodem. 1/2 mieszanki wlej do odłożonych bakalii, wymieszaj. Mięso odkryj. Obok rozłóż bakalie. Skórkę posmaruj resztą masła. Piecz 10 minut.
Imbirowe pałki w sezamie
Sposób przygotowania
1. Imbir obierz cieniutko i zetrzyj na tarce o drobnych otworkach, wymieszaj z 1/2 łyżeczki soli. Papryczki chili opłucz, przekrój, oczyść z pesteczek i drobno posiekaj (najlepiej rób to w jednorazowych rękawiczkach, bo na dłoniach mogą pozostać drażniące skórę i oczy olejki eteryczne).
2. Pałki opłucz pod zimną bieżącą wodą, dokładnie osusz papierowym ręcznikiem. Każdą dobrze natrzyj imbirem wymieszanym z solą. Przygotuj marynatę: keczup połącz z posiekanymi papryczkami chili, olejem, sosem sojowym, miodem oraz pieprzem. Całość dokładnie wymieszaj.
3. Pałki włóż do miski, zalej przygotowaną marynatą i wymieszaj. Naczynie przykryj folią, wstaw na godzinę do lodówki.
4. Piekarnik rozgrzej do 180°C. Zamarynowane mięso oczyść ręcznikiem papierowym. Posyp z każdej strony sezamem i ułóż na blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz na rumiano, około 50 minut.