Quinoa, najzdrowsze ziarno

Nazywana jest złotem Inków, bo to oni uprawiali ją już 5 tys. lat temu. Jej polska nazwa to komosa ryżowa. Nie zawiera glutenu. Zobacz, ile wartości mieści się w jej maleńkich kuleczkach i dlaczego warto wprowadzić je do codziennego menu.

Quinoa to prawdziwa bomba składników odżywczych
Quinoa to prawdziwa bomba składników odżywczych123RF/PICSEL

Wprost kipi od witamin i minerałów

Szklanka gotowanego ziarna pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na mangan, jedną trzecią na magnez i fosfor oraz 20 procent na miedź czy kwas foliowy. Taki zestaw pierwiastków mineralnych łagodzi migrenowe bóle głowy.

Pokarm ten zawiera też żelazo, cynk, potas, witaminy B1, B2, B6 i trochę witamin B3 i E.

Dostarcza aminokwasów

Jest jedną z niewielu roślin zawierających wszystkie z dziewięciu tych substancji składających się na białko (zwykle pozyskujemy je z mięsa). Organizm sam nie potrafi ich wyprodukować. To ważna informacja zwłaszcza dla wegetarian.

Regularne jedzenie przetworów z ziaren quinoa może stanowić zamiennik dań mięsnych. 

Zawiera kwercetynę i kemferol

To flawonoidy, które działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antynowotworowo i - co ciekawe  - antydepresyjnie. Kwercetyny jest w quinoa więcej niż w cenionych z powodu jej zawartości borówkach.

Duża ilość błonnika i niski indeks glikemiczny to zalety komosy ryżowej
Duża ilość błonnika i niski indeks glikemiczny to zalety komosy ryżowej123RF/PICSEL

Jest zalecana cukrzykom

Jej ziarno ma niski indeks glikemiczny - nie podnosi gwałtownie cukru po zjedzeniu. Jest więc zdrowsze dla diabetyków niż większość kasz. Z wytworzonej z niego mąki można upiec smaczny chleb czy wyczarować pyszne pierogi lub naleśniki.

Quinoa jest bardzo bogata w błonnik

Ma go niemal dwa razy więcej niż pozostałe ziarna i kasze. Znajdziemy w niej zarówno błonnik nierozpuszczalny (tego jest więcej), jak i rozpuszczalny. Ten pierwszy, usprawniając perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom. Ten drugi obniża poziom cukru i cholesterolu oraz "karmi" dobre bakterie w jelitach. Dzięki dużej zawartości tych substancji ziarno komosy ryżowej daje też uczucie sytości.

***Zobacz także***

Jak alkohol wpływa na zdrowie kobiet?Newseria Lifestyle
Dobry Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas