Ratatouille - potrawa rodem z Nicei
Przygotowanie potrawy ratatouille może wydawać się niezwykle proste. To tradycyjne danie z Nicei wymaga jednak pewnej wiedzy, choćby odnośnie doboru składników i sposobu duszenia warzyw.
Ratatouille to wywodząca się z Nicei potrawa jarska. Danie to opiera się na składnikach warzywnych, przede wszystkim na bakłażanach, cukinii, cebuli, pomidorach i papryce. Podobne potrawy znane są praktycznie w całym basenie Morza Śródziemnego, choć występują pod różnymi nazwami.
Po pierwsze, ratatouille jest przygotowywana ze świeżych, sezonowych warzyw. Aby uzyskać pełnię smaków, ważne jest, aby wybrać pomidory, które są mięsiste i bezpestkowe, np. odmian bawole serce lub Roma. Młoda cukinia, której pestki są drobniutkie, również świetnie nadaje się do duszenia.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, zrobienie tego prowansalskiego dania według reguł sztuki kulinarnej, wymaga sporo czasu i cierpliwości. Zaopatrz się w dobry nóż, ponieważ krojenie bakłażana, cukinii i czerwonej papryki w kostkę o średnicy około jednego centymetra jest pierwszym krokiem, który należy wykonać z odpowiednią pieczołowitością.
Warzywa smażymy na patelni jedynie skropionej oliwą z oliwek. Sekretem jest przygotowywanie ich osobno, w przeciwnym razie każdy składnik zostanie nasycony smakiem tego poprzedniego. Jedynie bakłażan musi mieć dużo tłuszczu, inaczej jego tekstura pozostanie gąbczasta.
Wszystkie warzywa komponujemy w ratatouille w równych ilościach, z wyjątkiem pomidora. Np. na kilogram cukinii potrzebne będzie tylko 700 gramów pomidorów, czyli ok. dwie trzecie. Część musi zostać pokrojona na małe kawałki.
Reszta pomidorów jest dodawana zanim wszystkie składniki receptury zostaną połączone w garnku. Dodajemy szczyptę soli i pieprzu, przed pieczeniem wszystkiego pod przykryciem, w temperaturze od 160 do 170 stopni. Potrawa musi dusić się przez dwie i pół do trzech godzin, aby rozwinęły się wszystkie jej aromaty.
Dawniej danie to podawano z jajkiem, aby stworzyć kompletny, odżywczy i jednocześnie tani posiłek.
Można tworzyć różne wariacje dania: ułożyć ratatouille na cieście pizzy lub posypać słoną kruszonką, możliwości jest bardzo wiele. Może być przechowywana do ośmiu dni w zamkniętym pudełku, w lodówce.
Jeśli smakosze chcą cieszyć się potrawą przez cały rok, pasteryzacja w szklanych słoikach wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Nie wkładajmy potrawy do zamrażarki, gdzie straci swój wyjątkowy smak.
Tę specjalność rodem z Nicei dostaniesz wszędzie na Lazurowym Wybrzeżu, w zestawie z dobrą rybą lub po prostu z ryżem. W każdym razie, jest pewne, że jedząc ratatouille dostarczysz sobie obowiązkową porcję pięciu warzyw...