Rukiew wodna: Właściwości i zastosowania

Rukiew wodna została okrzyknięta przez naukowców mianem najzdrowszego warzywa świata. Pod względem wartości odżywczych i substancji bioaktywnych wyprzedza nawet brokuły i jarmuż. Wiele wskazuje też na to, że będzie prawdziwym żywieniowym hitem tego roku. W medycynie naturalnej rukiew wodna od lat wykorzystywana była do wspomagania pracy wątroby i stosowana przy zatruciach pokarmowych oraz biegunce. Badania współczesnych naukowców sugerują, że warzywo to może także wspierać walkę z nowotworami i zmniejszać ryzyko ich wystąpienia. Rukiew wodna skutecznie spowalnia też procesy starzenia się, a jej regularne spożywanie chroni przed niedoborem niemal wszystkich witamin. Co zawiera rukiew wodna i jak włączyć ją do codziennej diety?

Rukiew wodna - najzdrowsze warzywo świata
Rukiew wodna - najzdrowsze warzywo świata ©123RF/PICSEL

Czym jest rukiew wodna i co zawiera?

Czym jest rukiew?
©123RF/PICSEL

Rukiew wodna (inaczej rzeżucha wodna) to roślina z rodziny kapustowatych. Charakteryzuje się długą, częściowo wzniesioną łodygą oraz mięsistymi liśćmi o różnym kształcie (liść szczytowy jest jajowaty, boczne są bardziej okrągłe lub lancetowate). Osiąga do 80 cm wysokości. Jej kwiaty są białe i drobne. Rukiew wodna występuje na podmokłych terenach w Europie i Azji; w Polsce można ją spotkać w północnej i zachodniej części kraju – w pobliżu rzek, starorzeczy i bagien. W Polsce jest gatunkiem chronionym częściowo i wpisano ją na czerwoną listę, co oznacza, że jest rośliną zagrożoną wyginięciem. Warto jednak wiedzieć, że rukiew można wysiewać z nasion i uprawiać samodzielnie w warunkach domowych (podobnie jak rzeżuchę). Roślinę można też kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w dużych sieciach spożywczych.

Rukiew jest doskonałym źródłem niezbędnych dla człowieka witamin i minerałów (witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B, magnez, potas, żelazo, fosfor, selen, cynk, mangan), a także luteiny, zeaksantyny i flawonoidów.

Właściwości rukwi wodnej

Właściwości rukwi
©123RF/PICSEL

Rukiew wodna została wpisana przez Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji na pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszej żywności. Naukowcy twierdzą też, że zawiera tak wiele cennych dla zdrowia substancji, że przewyższa nawet brokuły, pomidory czy jarmuż, więc można nazywać ją najzdrowszym warzywem świata. Znajdziemy w niej więcej witaminy C niż w cytrusach i większe ilości beta-karotenu niż w marchwi. Rukiew świetnie wzmacnia więc odporność i rewelacyjnie wpływa na kondycję skóry. Jej regularne spożywanie opóźnia procesy starzenia, spłyca zmarszczki, a nawet niweluje przebarwienia i zaczerwieniania, zwęża też pory.

Rukiew wodna jest też najlepszym źródłem potasu, który reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Lekarze szczególnie zalecają spożywanie tej rośliny osobom zmagającym się z awitaminozą, czyli niedoborem witamin. Pomaga również na dolegliwości trawienne, zaparcia, problemy z wątrobą, a nawet reumatyzm. Reguluje poziom cukru we krwi i skutecznie obniża poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów, które są odpowiedzialne za miażdżycę i inne choroby serca. Roślina jest też niskokaloryczna (zaledwie 11 kalorii w 100 g) i charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, poprawia też pracę układu nerwowego.

Trwają badania nad skutecznością rukwi w walce z nowotworami. Jednak już teraz naukowcy podejrzewają, że znajdujące się w niej izotiocyjaniany skutecznie hamują namnażanie się komórek nowotworowych i chronią przed nawrotem choroby.

Zastosowania rukwi wodnej

Maseczka do twarzy
©123RF/PICSEL

Rukiew wodną - ze względu na zbawienne dla zdrowia właściwości - powinno się spożywać na surowo. Roślina charakteryzuje się lekko słodkim i pieprzowym smakiem, dzięki czemu stanowi idealny dodatek do warzywnych i owocowych sałatek, a także deserów i koktajli. Zaostrzy też smak past do pieczywa i wszelkich kanapek. Polana oliwą z oliwek i skropiona cytryną będzie również świetnym dodatkiem do ryb i mięs.

Z rukwi wodnej można także przygotować odżywczą maseczkę do twarzy. Wystarczy ją zblendować, a następnie zmieszać z oliwą z oliwek lub jogurtem naturalnym i nałożyć na twarz. Substancja nawilża skórę, zwęża pory i łagodzi podrażnienia. Pomaga spłycić zmarszczki i rozjaśnić przebarwienia. Działa też antybakteryjnie, dzięki czemu chroni przed trądzikiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas