Sekret jędrnych ogórków. Trzy nietypowe dodatki do słoików
Co prawda sezon ogórkowy w mowie potocznej kojarzony jest z okresem nudy, ale dla kucharzy i miłośników robienia domowych przetworów oznacza pracę na pełnych obrotach. Ogórki małosolne, konserwowe, kiszone… Właśnie teraz jest najlepszy moment na to, by dać się ponieść swojej kulinarnej fantazji. W słoikach nie umieszczaj wyłącznie tradycyjnych dodatków pokroju chrzanu i kopru. Co powiesz na liście dębu albo sosnowe igły? Odkryj bogactwo składników, które urozmaicą smak kiszonek. Zobacz, co zrobić, żeby ogórki były jędrne i smaczne.
Czemu ogórki kiszone są miękkie?
Przygotowanie ogórków do słoików na zimę wymaga poświęcenia uwagi i czasu. Tym bardziej rozczarowujące jest zobaczenie, że nasze ulubione przysmaki po otwarciu słoika okazały się miękkie i nieapetyczne. Powody tego stanu rzeczy bywają różne.
- Najlepsze ogórki kiszone wychodzą z warzyw, w które zaopatrzyliśmy się w środku sezonu, najwcześniej w połowie lipca. Nawet najbardziej niecierpliwi kucharze powinni wstrzymać się z kiszeniem wczesnych ogórków gruntowych.
- Miękkie ogórki mogą być też sygnałem, że użyliśmy warzyw, które były przenawożone - na to, niestety, nie mamy wpływu.
- Należy za to pamiętać, by robienie przetworów zaplanować niedługo po powrocie z zakupów. Ogórki nie powinny zbyt długo czekać na umieszczenie ich w słoikach.
- By ogórki kiszone były jędrne, dobrze jest zanurzyć je przed obróbką w lodowatej wodzie.
Możemy pomóc sobie również dodatkami, które włożymy do słoików. Ich obecność wpłynie nie tylko na smak, ale przede wszystkim na zachowanie upragnionej chrupkości ogórków. Co dodać do ogórków kiszonych?
Liście dębu
O liściach czarnej porzeczki w kontekście ogórków kiszonych słyszał już pewnie każdy. Liście dębowe mogą być zaskoczeniem, tym bardziej że nie mają zdecydowanego zapachu i smaku. Zawierają jednak coś znacznie bardziej wartościowego.
Garbniki, bo o nich mowa, sprawiają, że ogórki kiszone są jędrne i lepiej się konserwują. Są to substancje, których głównym zadaniem jest ochrona roślin przed szkodnikami. Zwalczają niepożądane bakterie. Doskonale nadają się do ogórków, których smak chcemy zamknąć w słoikach na długie miesiące, ponieważ zapobiegają rozpadowi pektyn. To właśnie one odpowiadają za jędrność ogórków i to, że podczas jedzenia będą przyjemnie chrupać.
Liście dębu mogą jednak sprawić, że kiszonki zyskają brązową barwę i nabiorą gorzkiego posmaku, więc nie należy przesadzać z ich ilością.
Liście orzecha włoskiego
Orzechy wybornie smakują solo, świetnie sprawdzają się w deserach i wyszukanych sałatkach. W kontekście ogórków kiszonych dużo lepiej jest skupić się na liściach, które działają podobnie do dębowych. Nie pozostają obojętne na smak kiszonek, sprawiając, że jest on jeszcze ciekawszy i pełniejszy. Jeden liść na słoik wystarczy, by ogórki nie stały się gorzkie. Nie obawiaj się tego niecodziennego dodatku. Bardzo dobrze współgra z klasycznymi składnikami zalewy, zwłaszcza z koprem i czosnkiem.
Jak kisić ogórki z igłami sosnowymi?
Sosnowy olejek zapachowy może pomóc podczas infekcji dróg oddechowych, a także oddalić od nas uczucie zmęczenia. Czas, by sosnowe igły docenić pod kątem kulinarnym, ponieważ odświeżą klasyczny przepis na ogórki kiszone. Wykorzystać możesz swoją sprawdzoną recepturę, w której znajdą się świeże i dorodne ogórki gruntowe, korzeń oraz liście chrzanu, czosnek, koper i sól kamienna. Zanim umieścisz ogórki w słoiku, do każdego naczynia wrzuć kilka igieł. Ogórki nie tylko doskonale się ukiszą, ale też nabiorą bardziej bogatego smaku i aromatu.