Szczaw do słoików na zimę: Idealny do zupy!
Jeśli lubisz szczaw, a latem twoim popisowym daniem jest zupa szczawiowa, to ten przepis musisz znać. Szczaw do słoików na zimę uratuje wtedy, gdy nie mamy dostępu do świeżych liści, a akurat mamy ochotę na zupę. Jeśli dysponujesz chwilą wolnego czasu, to przepis ten jest idealny. Robi się go w kilka minut, a esencja zawarta w słoiku na pewno będzie kulinarną pamiątką po upalnym lecie. Jak zrobić szczaw do słoika na zimę? Sprawdźmy!
Szczaw do słoików: Banalny sposób
Szczaw w słoikach to idealna propozycja dla tych, którzy uwielbiają zupę szczawiową i zawsze narzekają, że sezon na aromatyczne liście jest za krótki. Jeśli na naszej działce mamy liście szczawiu albo kupiliśmy go w większej ilości na targowisku, to warto pomyśleć o zimie, kiedy trudniej o tę roślinę. Przygotowanie szczawiu do słoików na zimę do trudnych nie należy, a warto poświęcić kilka chwil na jego wykonanie, ponieważ wtedy otrzymamy bazę do pysznej zupy. Wystarczy do wywaru z warzyw dodać zawartość słoika, by w kilka chwil mieć przepyszny obiad.
Przepis na szczaw do słoików na zimę
Co potrzebujemy do przygotowania szczawiu do słoika na zimę? Tak naprawdę niewiele, ale bez trzech rzeczy ten rarytas nie wyjdzie. Niezbędne składniki to:
- szczaw,
- masło,
- sól.
Jak przygotować szczaw? Pracę należy zacząć od przygotowania liści. Należy je dokładnie umyć, a następnie drobno pokroić. W przypadku większych egzemplarzy, można pozbyć się twardej łodygi, która jest na samym środku liścia. Następnie poszatkowany szczaw wystarczy podsmażyć na maśle z dodatkiem soli. Już po chwili liście stracą swoją objętość i zmienią kolor na ciemniejszy. Jak długo smażyć finalnie szczaw? Do momentu, aż zmieni swoją konsystencję i całość się rozpadnie. Na koniec gorący szczaw wystarczy przełożyć do małych słoiczków, zakręcić je i odwrócić do góry dnem.
W wypadku, kiedy nie mamy pewności co do trwałości tej metody, szczaw w słoikach na zimę można zapasteryzować domowymi sposobami.
Jak jeść zupę szczawiową?
Dlaczego warto jeść zupę szczawiową? Do wielu osób przemawia jej walor smakowy, ale jeśli ktoś nie przepada za nią zbytnio, to warto zainteresować się jej walorami. To skarbnica minerałów, takich jak chociażby żelazo, potas, magnez oraz wapń. Jednak również istnieje druga strona medalu wynikająca z jedzenia szczawiu. Zawarty jest w nim kwas szczawiowy, który szkodzi nerkom: może przyczyniać się do powstania kamicy nerkowej i moczowej, a także sprzyjać dnie moczanowej.
Dlatego szczaw i przygotowaną z niego zupę trzeba spożywać z rozwagą. Warto też dodawać do niej śmietanę i jajko, gdyż zawarte w nich substancje zneutralizują w pewnym stopniu działanie kwasu szczawiowego.
Polecamy także: