Termogeniki: Przyspieszają odchudzanie. W czym jeszcze pomogą?
Przyspieszają metabolizm i spalanie tłuszczu, działają jak wzmożona aktywność fizyczna, ale bez naszego wysiłku. Taki mają wpływ na nas termogeniki. Brzmi interesująco i zachęca wszystkich, którzy chcieliby zgubić zbędne kilogramy. Ale to nie jest jedyna zaleta termogeników. W czym znajdziemy naturalne termogeniki i jak jeszcze mogą oddziaływać na nasz organizm?
Co to są termogeniki?
Pojęcie termogeników nie istnieje bez pojęcia termogenezy. Termogeneza to proces, który cały czas, mniej lub bardziej intensywnie, zachodzi w organizmie człowieka. To proces produkcji ciepła, który pozwala nam utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała, jesteśmy przecież istotami stałocieplnymi. Pod wpływem termogeników, czyli związków chemicznych, które naturalnie występują w przyrodzie, ale są też składnikiem wielu suplementów stosowanych w odchudzaniu, metabolizm zostaje przyspieszony i dochodzi do intensywniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego ich działanie wiąże się bezpośrednio z odchudzaniem.
To korzystne, bo jak wiadomo, odchudzanie nie powinno polegać na głodzeniu się. Spożywanie odpowiednich produktów we właściwych proporcjach jest dużo skuteczniejsze i przede wszystkim zdrowsze. Tu rzeczywiście efektywne mogą okazać się termogeniki. Jednak wpływ termogeników to nie tylko wspomaganie odchudzania. Z ich działaniem wiąże się wiele innych pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Okazuje się, że w spożywanych na co dzień produktach, jest sporo takich, w których znajdziemy termogeniki.
Kwas linolowy CLA
Kwas linolowy (CLA) znajdziemy w maśle, pełnotłustym mleku, mięsie i oleju lnianym (tylko spożywanym na zimno, na przykład w sałatce). Kwas linolowy chroni przed miażdżycą, nowotworami i przerzutami nowotworowymi, działa korzystnie na układ krwionośny. Kwas CLA blokuje przenikanie trójglicerydów do tkanki tłuszczowej i stymuluje transport kwasów tłuszczowych do komórek całego organizmu, co bezpośrednio ma wpływ na proces termogenezy.
L-karnityna
L-karnityna to związek naturalnie produkowany w organizmie ludzkim. Jest organicznym związkiem chemicznym, syntetyzowanym z dwóch aminokwasów (lizyny i metioniny) w wątrobie, nerkach i mózgu człowieka. W pożywieniu znajdziemy go w mięsie i mleku. L-karnityna także bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do komórek, gdzie spalane są w celu wytworzenia energii. Wysoki poziom L-karnityny w organizmie doprowadza do sytuacji, w której zaczynają być spalane nagromadzone rezerwy energetyczne. L-karnityna przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, ma działanie antyoksydacyjne, chroni naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych.
Kwas chlorogenowy
Kwas chlorogenowy (CGA) jest to naturalny kwas organiczny, polifenol i antyoksydant. Znajdziemy go w zielonej kawie, suszonych śliwkach, karczochach, pokrzywach, pomidorach, bakłażanach, truskawkach. Kwas chlorogenowy ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Co ważne, w wyniku działania kwasu chlorogenowego stężenie cukru we krwi spada, a organizm musi pobrać energię do funkcjonowania z tkanki tłuszczowej zgromadzonej w organizmie.
Katechiny
Powszechnie wiadomo, że zielona herbata polecana jest w dietach odchudzających, ale dzięki katechinom zawartym także w czerwonej herbacie i czerwonym winie, i tych napojów nie musimy sobie odmawiać, gdy dbamy o sylwetkę. Związki polifenolowe zwane katechinami to bardzo silne przeciwutleniacze. Regulują działanie enzymów odpowiadających za rozpad adrenaliny, a jej podwyższony poziom w organizmie zwiększa tempo spalania tłuszczu i termogenezę. Katechiny są skuteczne w profilaktyce nowotworowej i chorób układu krążenia.
Kapsaicyna, kurkumina i gingerol
Te tajemnicze nazwy to substancje ukryte w popularnych pikantnych produktach, jak chili, curry, pieprz cayenne, pieprz, czosnek, imbir, cynamon. Spożycie wydawałoby się niemającej wpływu na nasz organizm ostrej potrawy z jednym z tych produktów, uruchamia całą machinę. Mózg wysyła do nadnerczy impuls nerwowy, przez który nadnercza wydzielają więcej adrenaliny, a wysoki poziom adrenaliny podnosi tempo pracy serca i przyspiesza metabolizm. Kapsaicyna wytwarza ciepło, które możemy odczuć "na własnej skórze", gdy zjemy coś naprawdę ostrego. Te właściwości kapsaicyny wykorzystywane są w lecznictwie, w postaci maści do uśmierzania bólu stawów oraz mięśni. Podkreśla się też jej wartość w profilaktyce nowotworów, w leczeniu miażdżycy i wrzodów żołądka. Spożyta w zbyt dużej dawce jest toksyczna.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl