Wielkanocne wypieki – czas start

Po co nam te święta? Nabiegać się trzeba, umyć okna, posprzątać, ugotować, upiec ciasto i wykonać szereg innych czynności z niekończącej się listy zadań. Ale czy aby na pewno? A co się stanie, jeśli zasiądziemy do świątecznego stołu w niedoskonale wysprzątanym mieszkaniu?

Zjedzmy kawałek pysznego mazurka, rozkoszując się jego smakiem
Zjedzmy kawałek pysznego mazurka, rozkoszując się jego smakiem123RF/PICSEL

Wszystko zależy od nas. Chcemy idealnie przygotować otoczenie, czy zaprogramować głowę na wyjątkowy czas z najbliższymi. Chyba wszyscy przyjemniej czujemy się tam, gdzie nie trzeba wciągać brzucha, nakładać starannego makijażu i wiązać krawata.

Codzienność wymaga od nas tak dużo, że może święta warto spędzić w luźniejszej atmosferze. No ale przecież nie będziemy siedzieć głodni. O odchudzaniu w tym czasie też mowy nie ma.

Mazurek na stole

Jakże wyglądałyby Święta Wielkanocne bez mazurka? Ciasta zarezerwowanego właśnie na taką okoliczność. Przepisów, jak je wykonać, mamy bez liku. Spód do mazurka przygotować możemy w przeróżnych wariantach - z ciasta biszkoptowego, drożdżowego, półkruchego czy francuskiego.

Wersja najszybsza przewiduje nawet spód z suchych wafli. Jednak ciasto smakuje najlepiej, gdy jego bazą jest kruchy spód, ważne, aby był cienki. Kluczową sprawą jest wybór właściwej mąki. Oferta jest tak bogata, że może przyprawić o zawrót głowy.

Róże rodzaje mąki

Naszym rodzicom doskwierał brak dostępu do wielu produktów. Problemem w dzisiejszych czasach jest nadmiar i kłopot z wyborem, również w kwestii tak banalnej, jak właściwa mąka. Rodzaje mąki podzielone są na typy - określane na podstawie zawartości substancji mineralnych.

Do wypieków wciąż najczęściej używana jest mąka pszenna. Ona od tysięcy lat była podstawowym produktem, którym żywił się człowiek. Pszenica nie ma obecnie najlepszej prasy. To zboże zawiera błonnik, witaminę E i witaminy z grupy B oraz sole mineralne, które częściowo zatracają się w procesie przemiału.

Najbardziej popularne rodzaje mąki pszennej to typ 500 i 850. Co oznaczają te symbole? Mąka typu 500 zawiera 0,5 proc. substancji odżywczych w mące, a typ 850 - analogicznie 0,85 proc. Zawartość substancji mineralnych w mące określana jest popularnie zawartością popiołu, albo po prostu popiołem.

Typ mąki związany jest bezpośrednio z jej barwą. Im niższy, tym mąka jest bielsza. Im wyższy - ciemniejsza. Najjaśniejszą jest mąka typu 450 - powstaje niemal wyłącznie z bielma mącznego, najciemniejszą typ 2000, do której mielone jest całe ziarno, łącznie z okrywą owocowo-nasienna.

Obfituje ona zatem w błonnik. Cukiernicy i fani mazurka rekomendują mąkę krupczatkę, typ 500, która nada mu pożądaną sypkość. Używana jest do wielkanocnych babek, mazurków, wyrobu makaronów i pierogów.

Obok mąki, warunkiem koniecznym uzyskania kruchego spodu jest użycie samych żółtek. Białka są zupełnie zbędne, spowodują, że ciasto będzie twarde i ciężkie. Zróbmy sobie dyspensę od zmartwień i obowiązków. Odetchnijmy w ten świąteczny czas pełną piersią.

Zjedzmy kawałek pysznego mazurka rozkoszując się smakiem, bez zbędnego analizowania kaloryczności. Są momenty, które warto celebrować.

Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas