Wielki powrót piątej ćwiartki
Serca, żołądki, ozorki - części tzw. piątej ćwiartki często kojarzymy z biedą i czasami, gdy wykorzystywało się całą tuszę zwierzęcia. Nic bardziej mylnego! Czołowe francuskie restauracje mają w swoim menu podroby przygotowywane na możliwie wiele wykwintnych sposobów.
Ogromnym plusem podrobów jest ich cena. Koszt mięsa przeznaczonego na obiad dla całej rodziny często nie przekracza 10 złotych. Równie istotny jest smak i wartość sentymentalna - wiele osób pamięta sprzed lat delikatność np. ozorków wieprzowych w sosie chrzanowym.
Do przygotowania w domu tego tradycyjnego dania potrzebne są: 3 ozorki wieprzowe, kostka bulionowa wołowa, kawałek pora, marchewki, pietruszki oraz pół cebuli. Dodatkowo 3 ziarenka ziela angielskiego, 3 ziarenka pieprzu i 2 listki laurowe. Na sos: cebula, ząbek czosnku, łyżka musztardy dijon, szklanka śmietanki kremówki, około 4-5 łyżek chrzanu tartego, gałka muszkatołowa, biały pieprz oraz masło.
Sposób przygotowania
Ozory myjemy i wkładamy do wody wraz z kostką rosołową i obranymi warzywami. Doprawiamy zielem angielskim, pieprzem i liśćmi laurowymi i gotujemy przez ok. 2 godziny. Musimy sprawdzać, czy widelec swobodnie wchodzi w mięso. Jeśli tak, ozorki wyłączamy pozostawiamy w bulionie.
Na rozgrzane masło wrzucamy posiekaną drobno cebulkę i czosnek. Czekamy aż wszystko się zeszkli. Następnie dodajemy łyżkę musztardy i szklankę śmietanki. Czekamy chwilę aż całość zacznie bulgotać i dodajemy chrzan. Doprawiamy odpowiednią dla siebie ilością białego pieprzu i gałki. Jeśli lubimy słodszy sos, możemy doprawić go odrobiną cukru. Aby był całkowicie aksamitny, możemy go zmiksować.
Ozorki wyciągamy z bulionu i na chwilę wrzucamy do wody z lodem, dzięki czemu skóra powinna zejść bez problemu. Układamy ozorki w całości, bądź kroimy na plasterki i polewamy gorącym sosem. Danie jest gotowe do serwowania.