„Złoty” przysmak rodem z Azji. Jak jeść fasolę mung?
Niewielkie ziarna egzotycznej fasoli mung bez problemu dostaniemy w sklepach z ekologiczną i zdrową żywnością, a także licznych sklepach z towarem importowanym oraz większych marketach. To jedna z najzdrowszych roślin strączkowych na świecie, która szturmem wdarła się do kuchni europejskich. Jakie korzyści wynikają z włączenia jej do codziennej diety?
Spis treści:
Cechy charakterystyczne fasoli mung
Choć wyróżnia się soczyście zielonym kolorem, fasolę mung często nazywa się zamiennie złotą fasolą. Ta ciekawa roślina jednoroczna pochodzi z Indii. To przede wszystkim w tej części świata używa się jej już od tysiącleci nie tylko w kuchni, ale także do praktykowania medycyny ajurwedyjskiej.
Ma długie pędy, sięgające niekiedy aż do 75 cm, trójlistkowe liście oraz bladożółte i rosnące w gronach kwiaty, które przypominają motylki. Wraz z postępującym rozwojem jej owoce zaczynają przekształcać się w cienkie i cylindryczne strąki. Kolor nasion uzależniony jest przede wszystkim od dojrzałości rośliny. Spotkamy więc okazy w kolorze jasnej zieleni, a także ciemnozielone oraz czarne. To właśnie ta część rośliny nadaje się do spożycia po wcześniejszym zamarynowaniu lub ugotowaniu.
Fasola mung - jak to smakuje?
Skarbnicą pomysłów na wykorzystanie fasoli mung jest przede wszystkim kuchnia azjatycka. W większości przepisów podaje się ją na surowo albo po wcześniejszym ugotowaniu. Jak smakuje gotowana złota fasola? Tuż po obróbce termicznej wyraźnie wyczuwalny jest lekko słodki i orzechowy posmak. Podobne odczucia towarzyszą degustacji marynowanych kiełków.
Ugotowaną fasolę wykorzystamy jako dodatek do dań mięsnych, a także podamy ją solo. Świetnie uzupełnia warzywne sałatki, gulasze oraz sycące zupy. Co ciekawe, na bazie fasoli mung produkuje się alternatywę dla tradycyjnego pszennego makaronu, czyli makaron sojowy. To świetna opcja dla osób zabieganych, które mają niewiele czasu na gotowanie posiłków. Produkt nie wymaga długiego gotowania w garnku. Wystarczy tylko zalać go wrzątkiem lub podsmażyć na patelni.
Wartości odżywcze złotej fasoli
Złotą fasolę uznaje się za jeden z ciekawszych oraz smaczniejszych zamienników mięsa. Znajdziemy w niej nie tylko mnóstwo pełnowartościowego białka, ale także pokłady błonnika oraz minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na liście nie zabrakło m.in.:
- witaminy A,
- witaminy C,
- witaminy E,
- witaminy K,
- witamin z grupy B,
- wapnia,
- cynku,
- magnezu,
- sodu,
- fosforu,
- potasu.
Naukowcy zwrócili także uwagę na obecność innych zdrowotnych substancji, w tym polifenoli, izoflawonów, fitoestrogenów oraz oligosacharydów. Jej regularne spożywanie dostarcza organizmowi także selen, mangan, kwas foliowy oraz liczne antyoksydanty.
Właściwości rośliny
Po fasolę mung chętnie sięgają przede wszystkim weganie oraz wegetarianie. Ze względu na korzystne dla zdrowia właściwości poleca się ją także kobietom w ciąży oraz diabetykom. Zapewnia organizmowi odpowiednią dawkę białka, a dodatkowo nie obciąża trzustki i przyspiesza metabolizm. Włączenie jej do diety chroni przed uporczywymi zaparciami i reguluje prawidłową pracę jelit.
Ta zdrowa przekąska wykazuje zdolność wspierania układu nerwowego. Nie tylko rewelacyjnie stymuluje mózg, ale także wpływa na polepszenie pamięci i koncentracji. Ułatwia radzenie sobie ze stresem i pomaga pozbyć się problemów z bezsennością.
Obecność fitoestrogenów w tej roślinie strączkowej porównuje się do działania żeńskich hormonów płciowych. Jej regularne spożywanie łagodzi PMS oraz pierwsze objawy nadchodzącej menopauzy. Medycyna naturalna wykorzystuje ją także do:
- usuwania toksyn z organizmu,
- zwalczania nadkwasoty żołądka,
- niwelowania ryzyka wystąpienia problemów trawiennych,
- leczenia układu sercowo-naczyniowego,
- redukcji poziomu złego cholesterolu
- obniżania zbyt wysokiego ciśnienia krwi.
Jak gotować fasolę mung?
Przed przystąpieniem do gotowania należy dokładnie namoczyć złotą fasolę w zimnej wodzie. Jej amatorzy doradzają, by zostawić ją na minimum 8 godzin. Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie ją płuczemy i wrzucamy do garnka napełnionego świeżą wodą. W pierwszej fazie ustawiamy dość spory ogień i podgrzewamy przez 20 minut. Na kolejne 15-20 minut zmniejszamy ogień niemalże do minimum. Łączny czas obróbki termicznej powinien zamknąć się w 30-40 minutach.
Pamiętajmy, by nie solić wody na samym początku, a dopiero pod sam koniec gotowania. Jeśli zrobimy na odwrót, fasola mung pozostanie twarda. Jak sprawdzić, czy strączek jest już gotowy do jedzenia? Jeśli podczas wyciągania pojedynczego ziarenka zacznie się rozpadać, to jasny sygnał, że można go spożywać.
Sprawdź również: