Reklama

Reklama

Co ma pani pod sukienką...

Kiedyś odpowiedź byłaby prosta: bieliznę. A dziś? Raczej coś, co stara się udawać, że jest, a w gruncie rzeczy tego nie ma, a dokładniej - jest, lecz w stanie szczątkowym.

Pierwszą kobietą, która wdziała na siebie bieliznę była Ewa. Prawda, ta bielizna była bardzo skąpa, ledwie liść figowy. A w następnych epokach bywało rozmaicie. Lecz dopiero Iwona, księżniczka Burgunda z dramatu Witolda Gombrowicza dokonała epokowego odkrycia: "Pod sukienką moją jestem naga". To znaczy - panie wiedziały o tym wcześniej, ale dopiero rzeczona księżniczka sformułowała to na wzór prawa naukowego. To tak jak w fizyce. Wiadomo było od zawsze, że jabłka spadają na ziemię, a nie unoszą się do góry, lecz trzeba było dopiero sir Isaaca Newtona, by sformułował na tej podstawie prawo grawitacji.

Reklama

bliższa koszula ciału

A ponieważ panie nie miały nic pod sukienkami, przeto z biegiem czasu wymyśliły bieliznę. Po listku figowym następna była koszula. Ponieważ koszula jest bliższa ciału (niż suknia), przeto nadawano jej znaczenie magiczne. Koszula stykając się bezpośrednio ze skórą miała wiązać się z charakterem człowieka, jego życiem. Stąd kultowy - co zna etnografia - charakter koszuli noworodka czy śmiertelnej koszuli. W pierwszym przypadku biała koszula dziecka przy chrzcie symbolizuje czystość, a ta druga - powłokę duszy zmarłego. Jedynie w koszuli stawał grzesznik u drzwi kościoła; był to znak pokuty. Jedynie w koszuli szedł skazaniec na szafot. Ale tak naprawdę koszule noszono po to, by chronić ciało przed podrapaniami przez wierzchnie stroje.

Damska bielizna przez wieki ograniczała się jedynie do koszuli właśnie i paska pod biustem. Majtki to wynalazek dopiero początku XIX wieku. Poprzednio ta część bielizny w ogóle nie istniała. Nie istniał też stanik. Pasek pod biustem zastąpiony został wśród lepszych sfer gorsetem (kobiety z ludu nadal trzymały się owego paska). Z czasem jednak gorset malał, wychodził z użycia, aż przybrał w początkach XX wieku kształt współczesnego stanika.

Dowiedz się więcej na temat: sukienka | suknie ślubne księżniczki | Stanik | koszula

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje