Reklama

Jak księżna Diana stała się ikoną stylu 2020 roku?

Choć księżna Diana nie żyje od ponad 20 lat, to pamięć o niej wciąż jest żywa. A wkrótce ożyje jeszcze bardziej, za sprawą kolejnego sezonu serialu "The Crown", hollywoodzkiej produkcji z Kristen Stewart w roli głównej i zapowiadanego przez Netflix musicalu o życiu "królowej ludzkich serc".

Nic dziwnego, że na powrót odżył również jej styl. Wielu miłośników mody, szukając ciekawych inspiracji, przypomniało sobie bowiem ostatnio o stylizacjach Diany. Ich odbicie możemy ujrzeć w pojawiających się dziś trendach.

Księżna Diana należy dziś do grona największych ikon stylu, takich jak Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Grace Kelly czy Jackie Onassis.

Choć - jak przypomniał niedawno "The Guardian" - droga księżnej do wypracowania niezapomnianego stylu nie była łatwa, to kiedy już go wypracowała, z wielkim wyczuciem korzystała z trendów.

Reklama

Po ślubie z księciem Karolem dość szybko przejęła kontrolę nad swoją garderobą i potrafiła ubierać się tak, by jednocześnie podkreślać swoje modowe fascynacje, jak i spełniać wymogi dworskiej etykiety. 

- Gdyby przebywała w szpitalu dla niewidomych, założyłaby aksamit, bo jest ciepły i przyjemny w dotyku - wspomina Eleri Lynn, kuratorka wystawy "Diana: Her Fashion Story" z 2017 roku.

Modowe dziedzictwo Diany okazało się trwałe. W ostatnich latach była muzą kultowego projektanta Virgila Abloha, który całą swoją kolekcję na Paris Fashion Week oparł na jej zdjęciach z lat 90.

Była też natchnieniem dla Rihanny, która nosi koszulki Diany ze sklepu z pamiątkami i wysokie do uda buty na szpilce Manolo Blahnika. Piosenkarka mówi o Dianie, że "każda jej stylizacja była odpowiednia, była gangsterką stylu".

Jakiś czas temu francuski "Vogue" zaprosił na sesję Hailey Bieber, aby na zdjęciach odtworzyć niektóre z tych mniej znanych, mało oficjalnych stylizacji Diany. Zdjęcia Hailey w spodniach dresowych schowanych w kowbojskich butach zebrały entuzjastyczne recenzje w mediach społecznościowych.

***Zobacz także***

Magazyn "Vogue" często też, analizując najnowsze trendy z wybiegów, wskazuje na te, które ściśle nawiązują do stylu Lady Di. 

- Niepowtarzalny styl Diany zdawał się inspirować nowe pokolenie projektantów tworzących kolekcje jesień/zima 2020. Weźmy marynarkę w kratę z pokazu Saint Laurent: jest prawie identyczna z kurtką Alistaira Blaira, którą Diana nosiła w 1987 roku.

Czarne klapy i mocne ramiona z lat 80. pojawiły się też wśród inspiracji Anthony'ego Vaccarello 33 lata później. Jest też pastelowy garnitur, który można było zobaczyć na wybiegach Chanel" - opisuje "Vogue".

Dla młodszego pokolenia fanów mody Diana jest księżniczką, która nosi naprawdę wspaniałe ubrania. Ubrania, które są o wiele ciekawsze niż szafy ostrożnych, młodszych arystokratów. Magazyn "Vanity Fair" posłużył się nawet odniesieniem do serialu "Seks w wielkim mieście", mówiąc, że "Diana była nieoficjalną Carrie Bradshaw". 

- Moda jej nie wykorzystała, to ona wykorzystała modę. Naprawdę była pierwszą wielką manipulatorką mediów społecznościowych. Zawsze zastanawiam się jak wyglądałby jej Instagram? - przyznaje Joe DiPietro, współautor scenariusza brodwayowskiego musicalu "Diana".

Po które elementy wykorzystywane w swoich stylizacjach przez księżną Dianę sięgniemy dziś?

Spoglądając na jej wczesne stylizacje bez wątpienia w oczy rzucają się różnorodne swetry i kardigany, które są jednym z kluczowych jesiennych trendów, podobnie jak koszule z falbaniastymi stójkami. 

Jeśli spojrzymy na ostatnie stylizacje Kendall Jenner, która chętnie sięga po dżinsy, bluzy i narzucane na nie marynarki oversize, to warto pamiętać, że Diana nosiła to zestawienie zanim stało się modne. Podobnie rzecz się ma do klasycznego połączenia białej koszuli i dżinsów z wysokim stanem.

Szare dresy i marynarka, przywołane już wcześniej przy okazji Hailey Bieber - Diana zrobiła to pierwsza. Pierwsza sięgnęła też po zestawienie krótkich legginsów tzw. biker shorts z obszerną bluzą. Kto myśli, że ten trend wylansowała Kim Kardashian, jest w błędzie. Diana zrobiła to wcześniej.

***Zobacz także***

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: księżna Diana | trendy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy