Jak szybko wyczyścić płaszcz? Poznaj sprawdzony patent
Kiedy zima za oknem z szafy wyciągamy odzież wierzchnią, w tym płaszcze. Po całym roku spędzonym na wieszaku są one siedliskiem bakterii i roztoczy. Warto więc poświęcić kilka chwil, by odświeżyć płaszcz. Jak zrobić to szybko i skutecznie? Poznaj sprawdzony patent.
Spis treści:
Czemu płaszcz się brudzi?
Nie tylko długa przerwa w użytkowaniu sprawia, że płaszcz staje się brudny i niezdatny do codziennego noszenia. Także panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne sprzyjają temu, że wygląda on mało efektownie. Dotyczy to szczególnie jasnych materiałów, na których widoczne są ślady błota i liczne plamy. Na szczęście z łatwością można temu zaradzić. Poznaj niezawodne patenty na odświeżenie i wyczyszczenie płaszcza.
Odświeżenie płaszcza
Jeśli oceniasz, że twój płaszcz po wyjęciu z garderoby wygląda nienagannie, wystarczy go tylko odświeżyć. Jak to zrobić? W tym celu warto użyć parownicy, która sprawdzi się nawet w przypadku grubszych materiałów. Dodatkowo wysoka temperatura pozwoli zabić bakterie i roztocza. Możesz też powiesić płaszcz na balkonie, najlepiej w czasie mroźniejszego dnia. Świeże powietrze zniweluje nieprzyjemny zapach stęchlizny.
Czyszczenie odzieży wierzchniej
Jeśli płaszcz jest tylko trochę zabrudzony wystarczy, że przetrzesz go wilgotną szmatką nasączoną lanoliną. Specyfik ten jest delikatny, a przy okazji skutecznie usuwa brud z ubrań. Wełnianą odzież wierzchnią możesz odświeżyć, używając sody oczyszczonej. Posyp zabrudzone części garderoby i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie otrzep płaszcz z sody, a jej pozostałości wyczesz szczotką do ubrań. Pamiętaj, by robić to ruchem od góry ku dołowi.
Czy płaszcz można prać?
Na metce producent podaje informacje o tym, czy płaszcz nadaje się do prania. Niestety, niektórych materiałów nie powinno prać się w pralce. Mogą one ulec zniekształceniu czy zmechaceniu. Jeśli posiadasz wełniany czy puchowy płaszcz, ustaw specjalny program i wyłącz funkcję wirowania. Dużo bezpieczniejszą opcją będzie pranie ręczne, na przykład w płatkach mydlanych. Wystarczy, że do wanny lub miski nalejesz letniej wody i dodasz garść specyfiku. Odzież namocz i pozostaw na godzinę, by dokładniej usunąć brud.
Na koniec dokładnie wyciśnij płaszcz i rozłóż go na ręczniku. Kiedy lekko przeschnie, powieś go na wieszaku. W ten sposób unikniesz zniekształcenia materiału. Gdy ubranie całkowicie wyschnie, skosmacone miejsca usuń rolką do ubrań. W żadnym wypadku nie susz płaszcza suszarką do włosów czy żelazkiem. Jeśli obawiasz się samodzielnego prania, oddaj go do pralni.
Zobacz: