Jak uratować rozciągnięte ubrania?
Każdy z nas ma swój ulubiony element garderoby, który wkłada częściej niż inne. Niestety, niektóre ubrania często się zużywają, nie tylko pod wpływem częstego noszenia, ale np. prania. W efekcie szybko się rozciągają i tracą na swoim wyjątkowym wyglądzie. Oczywiście, nie zawsze trzeba spisywać bluzkę czy sweter na straty – można postarać się je uratować. Istnieją łatwe metody, które szybko pomogą przywrócić ubraniom dawny kształt. Jak to zrobić? Do czego przyda się parownica albo myjka parowa?
Przyczyny rozciągania ubrań
Istnieje wiele przyczyn rozciągania ubrań. Najczęściej fason traci odzież wykonana z wełny. Jednak czasem nawet bawełniane swetry i bluzki mogą się odkształcać. Co wpływa na ich stan? Przede wszystkim częste pranie z dodatkiem płynów do zmiękczania tkanin, niedokładne odwirowanie ubrań, a następnie suszenie ich rozwieszonych na sznurkach albo suszarkach. Ubraniom również nie zawsze służy wirowanie w pralce na wysokich obrotach, zwłaszcza, kiedy bęben urządzenia jest nie do końca zapełniony.
Pierwsza pomoc rozciągniętym ubraniom
Jeśli zaraz po wyciągnięciu z pralki widać, że ubranie się rozciągnęło, trzeba działać szybko. Na początek warto rozłożyć je na płaskiej powierzchni (wcześniej można podłożyć ręczniki, aby wchłonęły nadmiar wody). Do podsuszania można użyć suszarki do włosów, której strumień można nakierować na najbardziej narażone na deformację części ubrania, czyli dół, jego kołnierz oraz rękawy. W przypadku bawełny dobrym sposobem jest przeprasowanie całości żelazkiem nagrzanym do wysokiej temperatury – najlepiej na programie wykorzystującym parę.
Pranie w gorącej wodzie
Wysoka temperatura powoduje, że ubrania kurczą się – czasem nawet o kilka rozmiarów. Jeśli odzież jest nadmiernie rozciągnięta, ratunkiem dla niej może być wypranie jej w pralce programem o wysokiej temperaturze – nawet 90 stopni. Warto również ustawić urządzenie na niższe obroty i delikatniejsze wirowanie. Po wyciągnięciu z pralki trzeba rozłożyć je na płasko – wtedy już nie wymaga prasowania.
W czym prać rozciągnięte ubrania?
Jeśli udało się przywrócić ubraniom pierwotny kształt, można sięgnąć po metody, które go utrwalą. Jednym ze sposobów jest pranie ich z dodatkiem szarego mydła oraz soli. Detergent warto zetrzeć na tarce i wymieszać z solą oraz dodać całość do podajnika. Ta mieszanka sprawi, że ubrania delikatnie się skurczą, a włókna tkaniny zostaną wzmocnione i usztywnione. Warto wtedy zrezygnować z płynów zmiękczających, ponieważ da to odwrotny efekt.
Rozciągnięte rękawy
A co zrobić w przypadku wyłącznie rozciągniętych rękawów? W takim wypadku nie warto prać całości w wysokiej temperaturze – wystarczy namoczyć we wrzątku same rękawy. Po chwili wyciągnąć, dokładnie odcisnąć (uwaga, aby się nie poparzyć), a następnie wyprasować same rękawy żelazkiem.
Działania pary
Posiadacze myjek parowych albo parownic mogą wykorzystać te urządzania do skurczenia rozciągniętych ubrań. Wystarczy rozłożyć je na płasko i skierować strumień pary na tkaninę. Zabieg trzeba wykonywać do momentu przywrócenia kształtu ulubionego swetra czy bluzki.