Jak usunąć pleśń z ubrań?
Pleśń na ubraniach to ostatnie, co chcemy zobaczyć, wyjmując z szafy ulubioną bluzkę czy płaszcz. Nie tylko wygląda fatalnie i może być przyczyną pojawienia się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, ale przede wszystkim ciężko jest się jej pozbyć. Silne preparaty na pleśń niejednokrotnie powodują odbarwianie się tkaniny, co też może skończyć się wyrzuceniem odzieży. Zanim więc sięgniemy po drastyczne środki, skupmy się na domowych sposobach na usunięcie pleśni z ubrań. Właściwie przeprowadzony zabieg może czynić cuda!
Skąd bierze się pleśń na ubraniach?
Przede wszystkim przechowywanie ubrań w wilgotnych miejscach bez odpowiedniego zabezpieczenia jest winne pojawianiu się pleśni na odzieży. Kurtki i płaszcze zimowe podczas letnich miesięcy chowasz do szafy w piwnicy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że czeka cię niemiła niespodzianka, gdy zechcesz je założyć.
Zdarza się jednak, że ubrania trzymane w mieszkaniu też mają na sobie mało estetyczne ślady pleśni. Może być to wynik schowania, gdy nie wyschły całkiem po praniu. To problem zwłaszcza jesienią i zimą, gdy suszenie ubrań na słońcu jest niemożliwe i trzeba polegać wyłącznie na rozkładanych suszarkach do domowego użytku.
Bywa i tak, że wilgotne tkaniny lądują w koszu na brudne ubrania i spędzają tam zbyt wiele czasu, czekając na swoją kolej do umieszczenia w pralce. Jeśli np. wracasz do domu w deszczu bez parasola, odzież od razu upierz lub przynajmniej rozłóż, by mogła wyschnąć. Jeśli jednak doszło już do sytuacji, w której uciążliwe plamy pojawiły się na twojej ulubionej części garderoby, sprawdź, jak skutecznie usunąć pleśń z ubrań.
Zobacz też: Jak szybko wysuszyć ubrania?
Ocet na pleśń
Produkt często jest wykorzystywany podczas sprzątania łazienki i kuchni. Przyda się również do usunięcia pleśni z tkaniny. Ważne jest, by nie stosować nierozcieńczonego octu. Przygotuj roztwór, mieszając go z wodą, a następnie zanurzając w nim zabrudzone ubranie na co najmniej godzinę. Jeśli namaczasz odzież w miednicy, wlej do niej szklankę octu. Zachowanie takich proporcji będzie bezpieczne dla materiału. Kolejnym krokiem jest wypranie odzieży w pralce według zaleceń producenta. Dla zwiększenia skuteczności działań wlej jeszcze jedną szklankę octu do bębna. Może okazać się to konieczne, gdy mierzysz się ze starymi zabrudzeniami. Przy okazji użycie octu stanowi odpowiedź na pytanie: jak usunąć zapach pleśni z ubrań.
Jak usunąć pleśń maślanką?
Świetnie sprawdza się w kuchni, bardzo dobre efekty daje również podczas usuwania trudnych plam z odzieży. Nałóż ją na zabrudzenia, delikatnie wetrzyj i pozostaw na 12 godzin. Jeśli pleśń jest wyjątkowo oporna, a plamy duże, maślankę pozostaw na ubraniu całą dobę. Produkt będzie miał czas, by dotrzeć do głębszych warstw materiału.
By cały proces był jak najbardziej skuteczny, po wysuszeniu tkaniny zabrudzenia przetrzyj roztworem powstałym z jednej łyżki soli kuchennej i jednej łyżki amoniaku. Zakończ wrzuceniem ubrania do pralki i ustawieniem odpowiedniego programu.
Warto wiedzieć: Zamiast maślanki możesz użyć kefiru albo serwatki.
Woda utleniona na plamy z pleśni
Kolejny niedrogi produkt, który jest w większości domów, może okazać się bardzo pomocny w ratowaniu zabrudzonych ubrań. Ślady pleśni natrzyj wodą utlenioną, ale nie szoruj zbyt mocno. Wypłucz w ciepłej wodzie i wypierz w pralce, ustawiając jak najwyższą temperaturę. Kieruj się jednak nie możliwościami swojego urządzenia, ale informacjami na metce. Pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura może zniszczyć odzież, dlatego zalecenia producenta muszą być głównym wyznacznikiem.
Soda oczyszczona nie tylko do pieczenia
Podobnie jak ocet ma wiele zastosowań i świetnie radzi sobie z najróżniejszymi zabrudzeniami, nawet tymi zaschniętymi. Nie bez powodu często sięga się po nią podczas walki z przypalonymi garnkami czy brudnym piekarnikiem albo mikrofalówką. Skorzystaj z jej możliwości do usunięcia pleśni z ubrań. Wymieszaj sodę z wodą, by stworzyć gęstą papkę. Jej ilość uzależnić trzeba od wielkości plamy, której chcesz się pozbyć. Wetrzyj w nią domowy specyfik przy pomocy małej szczotki - możesz użyć nawet starej, nieużywanej już szczoteczki do zębów. Odstaw na pół godziny, zmyj i wypierz ubranie w pralce.