Reklama

Jak wyczyścić białe buty?

Białe buty niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Są nie tylko bardzo wygodne, ale i uniwersalne. Pasują niemal do wszystkiego i można je zestawiać w różnych kompozycjach. Niestety, czasami ich pielęgnacja może przyprawić o niemały ból głowy. Na szczęście, istnieją proste metody, by zawsze prezentowały się idealnie. Jak utrzymać białe buty w czystości? Po które środki sięgnąć. Podpowiadamy.

Jak utrzymywać białe buty w czystości?

Mając białe trampki trzeba używać ich tak, by miały jak najmniejszy kontakt z brudnymi powierzchniami. Ten typ obuwia lepiej sprawdzi się jednak w mieście, niż na wycieczce do lasu albo w góry. Warto też brać pod uwagę aurę i nosić je w dni słoneczne. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko ich zabrudzenia, a tym samym czyszczenia.

Jak czyścić białe buty?

Najlepiej czynność czyszczenia białych butów wykonywać na bieżąco, czyli po każdym ściągnięciu ich ze stóp. Metodę i środki używane do ich pielęgnacji należy dobrać do materiałów, z których są wykonane. Najłatwiej wyczyścić te z tworzywa sztucznego, które nie wchłaniają wody: wystarczy przecierać je wilgotną szmatką, a trudniejsze zabrudzenia można potraktować dodatkowo delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Te wykonane np. z zamszu albo skóry trzeba czyścić specjalnym preparatami do ich pielęgnacji. Buty wykonane z materiału, np. trampki, wymagają większego nakładu pracy, ponieważ zabrudzenia mogą wniknąć w głąb tkaniny, przez co trudniej się ich pozbyć.

Reklama

Jak naturalnie pozbyć się zabrudzeń?

Zabrudzenia, które powstały na białych butach, można szybko wyczyścić naturalnymi sposobami. Wystarczy użyć kilku popularnych produktów. Warto wiedzieć, że końcowy efekt widoczny będzie dopiero po kilku godzinach, kiedy obuwie całkowicie wyschnie. Należy pamiętać, by wcześniej wyjąć z nich sznurówki: ułatwi to dokładną pielęgnację i nie pozostawi żadnej plamy. Jakie środki możemy zatem wykorzystać?

* Płyn do mycia naczyń – wystarczy namoczyć buty i za pomocą gąbki albo szczoteczki wcierać płyn delikatnie w obuwie, a następnie zwilżoną ściereczką przetrzeć dokładnie całość.

* Pasta do zębów – decydując się na tę metodę, lepiej wybrać białą pastę, która pozbawiona jest dodatków i barwników. Czyszczenie wykonuje się tak samo, jak w przypadku użycia płynu do mycia naczyń.

* Soda oczyszczona i ocet – sprawdzona metoda, która poradzi sobie nawet z uporczywymi i zaschniętymi plamami. Wystarczy dokładnie wymieszać składniki ze sobą w proporcji 1:1, a następnie nanieść na namoczonego buta. Po zabiegu buty trzeba bardzo dokładnie opłukać.

* Sok z cytryny – w odrobinie wody wystarczy wymieszać 3 bądź 4 łyżeczki soku z cytryny, a następnie bardzo dokładnie nanieść na trampki za pomocą ściereczki. Metoda ta pozwala również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Jak wyczyścić gumę na trampkach?

By but wyglądał jak nowy, raz na jakiś czas należy dokładnie wyczyścić okalającą trampki gumę. Na szczęście, materiał nie jest delikatny, więc do jego wyczyszczenia można wykorzystać na przykład starą szczoteczkę do zębów. Można użyć delikatnego detergentu albo np. wybielacza, który szybko rozprawi się z brudem.

Czy warto prać buty w pralce?

A co z pralką? Metodę tę poleca się wyłącznie jako wspomagającą i nie powinno się w niej prać butów zbyt często. Może to spowodować rozklejenie delikatnych elementów. Zanim umieści się buty w bębnie, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim powinno się wyciągnąć sznurowadła, które mogą zaplątać się w mechanizm. Trzeba też zabezpieczyć buty, dlatego najlepiej włożyć je wcześniej do starej poszewki, albo do specjalnie przeznaczonego do tych celów worka. Warto wrzucić do maszyny inne materiały, które zamortyzują ruch w pralce. Należy pamiętać, by ustawić odpowiedni program - temperatura nie może być zbyt wysoka, a wirowanie musi minimalnie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy