Jak wyczyścić zamszowe buty?

Zamsz zaliczany jest do tych materiałów, które nie tracą na popularności. Do tej pory wykonane z niego buty czy torebki cieszą się zainteresowaniem, nie tylko pań, ale także panów. Zamszowe buty mogą być uzupełnieniem eleganckiej bądź codziennej stylizacji, dlatego właśnie tak często są obecne w naszych garderobach. Niestety, im częściej ich używamy, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się na nich plamy, czy inne - z pozoru trudne do usunięcia - zabrudzenia. Na szczęście, nie trzeba zamszowych butów czy torebek spisywać na straty. Istnieją łatwe sposoby, aby szybko wyczyścić zamszowe buty i torebki, a na dodatek naturalnymi sposobami.

Zamszowe buty są eleganckie, ale wymagają szczególnego traktowania
Zamszowe buty są eleganckie, ale wymagają szczególnego traktowania123RF/PICSEL

Czyszczenie butów zamszowych na sucho

Jeśli zależy nam na tym, aby zamszowe buty zawsze pięknie się prezentowały, niezbędne jest ich częste czyszczenie. Zabrudzeń najlepiej pozbywać się na sucho przecierając powierzchnię obuwia specjalną szczoteczką z miękkim włosiem. Takie akcesorium jest do nabycia w praktycznie każdym sklepie obuwniczym, aukcjach internetowych lub zakładach szewskich. Miękką szczoteczką można delikatnie przecierać powierzchnię zamszu, a to sprawi, że szybko wymiecie się pyłki, kurz oraz drobne zabrudzenia. Warto pamiętać, że zamszowe buty najlepiej czyścić przejeżdżając szczoteczką z włosem, a nie na odwrót, gdyż w ten sposób materiał traci na atrakcyjności.

A co zrobić w wypadku, gdy nie mamy profesjonalnej szczoteczki pod ręką? W zastępstwie do czyszczenia zamszowych butów przydatna będzie zwykła szczoteczka do zębów, która - koniecznie - posiada miękkie włosie. Ewentualnie czasem wystarczą delikatne ruchy gąbeczką lub suchą ściereczką.

Uwaga na trudne plamy!

Połączenie wody i octu sprawia, że otrzymujemy uniwersalny środek czyszczący
Połączenie wody i octu sprawia, że otrzymujemy uniwersalny środek czyszczący123RF/PICSEL

Mało osób zdaje sobie sprawę, że nie wolno moczyć zamszowych butów. Dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że wilgoć może powodować odkształcenia obuwia, a także przebarwienia, które widocznie szpecą ulubione buty z tego wdzięcznego materiału. A co zrobić w wypadku, gdy na zamszu powstała bardzo trudna do usunięcia plama? 

Jeśli wiemy, że powstała na butach plama jest uporczywa, warto przemyśleć, w jaki sposób najlepiej się jej pozbyć. Choć wiadomo, że wilgoć jest dla zamszu szkodliwa, można użyć odrobinę wody do odświeżenia obuwia. W tym celu należy zwilżyć chłonną ściereczkę (najlepiej wykonaną z mikrofibry). Jednak warto pamiętać, aby wody była minimalna ilość, a ruchy delikatne, aby nie zniszczyć powierzchni zamszu.

A co zrobić w przypadku tłustych plam? W takiej sytuacji trzeba działać szybko. Powstałe zabrudzenie najlepiej posypać talkiem bądź mąką ziemniaczaną i odczekać jakiś czas do momentu, aż biały proszek wchłonie tłuszcz. Pokryte talkiem lub mąką ziemniaczaną zamszowe buty należy wytrzepać, a następnie odkurzyć ostrożnie odkurzaczem za pomocą miękkiej końcówki.

Jeśli mimo naszych starań plama nie chce zejść z zamszowych butów, należy je wyczyścić za pomocą silniejszego środka. Takim preparatem, który ma silną mac czyszczącą, jest ocet. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:1 i za pomocą nawilżonej szmatki przecierać ostrożnie zamszowe buty. Następnie, już po wyschnięciu całość należy jeszcze raz przetrzeć, ale tym razem samą nawilżoną ściereczką. Wcześniej warto przeprowadzić próbę na niewidocznej części zamszowych butów i sprawdzić, czy nie powstaną przebarwienia.

Sprawdzone sposoby na odświeżenie zamszu

Kawałek czerstwego chleba pomoże pozbyć się małej plamy na zamszu
Kawałek czerstwego chleba pomoże pozbyć się małej plamy na zamszu123RF/PICSEL

Co zrobić w wypadku, kiedy nie mamy czasu na umycie zamszowych butów, a dostrzegliśmy na ich powierzchni niewielkie zabrudzenie? Można do tego celu wykorzystać kawałek chleba. Najlepiej sięgnąć po czerstwe (kilkudniowe), suche pieczywo. Wystarczy delikatnie przecierać obuwie zamszowe jego wewnętrzną częścią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas