Met Gala 2020 - opowieść o dziejach mody

Znamy już motyw przewodni przyszłorocznej Met Gali. Jubileuszowa edycja jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie mody zostanie poświęcona jej historii oraz upływowi czasu. "About Time: Fashion and Duration" to nowe spojrzenie na ewolucję mody na przestrzeni lat.

Poetycki film "Orlando" z 1992 roku z Tildą Swinton w roli głównej, oparty na powieści Virginii Woolf stal się inspiracją do stworzenia wystawy poświęconej historii światowej mody
Poetycki film "Orlando" z 1992 roku z Tildą Swinton w roli głównej, oparty na powieści Virginii Woolf stal się inspiracją do stworzenia wystawy poświęconej historii światowej mody East News

2020 to bez wątpienia rok szczególny dla Metropolitan Museum of Art - będzie bowiem obchodzić 150. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji, przyszłoroczna Met Gala - wielkie święto mody, sztuki i kultury, nie bez przyczyny nazywane branżowymi Oscarami - upłynie pod znakiem nostalgii. Na okrągłą rocznicę nowojorskie muzeum przygotuje wszak wyjątkową wystawę poświęconą historii światowej mody i jej największym arcydziełom.

Ekspozycja ma podsumować półtora wieku historii mody, prezentując archiwalne kreacje. "Wystawa "O czasie: moda i trwanie" to świeże spojrzenie na dzieje mody, która jest fragmentaryczna, nielinearna i niejednorodna. Wystawa uwzględni efemeryczny charakter mody, wykorzystując retrospekcje i dynamiczne zmiany, które wokół niej zachodzą" - wyjaśnia w rozmowie z amerykańskim magazynem "Vogue" Andrew Bolton, kurator Instytutu Kostiumów w MET.

Pod tym hasłem zorganizowana zostanie także, celebrująca otwarcie nowej wystawy, Met Gala - ceremonia, podczas której największe światowe gwiazdy tłumnie przybywają do nowojorskiego muzeum, by zaprezentować się w kreacji możliwie jak najbardziej spektakularnej i kreatywnie interpretującej temat przewodni gali. Coroczna impreza połączona jest ze zbiórką funduszy na Instytut Kostiumów Metropolitan Museum of Art. Na wystawie zaprezentowanych zostanie niemal 200 strojów ikonicznych marek, takich jak Chanel, Dior czy Alexander McQueen.

Za inspirację dla wystawy posłużył poetycki film "Orlando" z 1992 roku z Tildą Swinton w roli głównej, oparty na powieści Virginii Woolf o tym samym tytule. Bohater, na którego rzucono klątwę wiecznej młodości, odbywa fascynującą podróż przez czasoprzestrzeń, poszukując własnej tożsamości. "Jest tam cudowna scena, w której Tilda Swinton wchodzi do labiryntu ubrana w XVIII-wieczną szatę w stylu francuskim, a gdy go przemierza, jej ubrania zmieniają się, doskonale odwzorowując daną epokę. Stąd pochodzi oryginalny pomysł na wystawę" - zdradza Bolton.

Virginia Woolf będzie kluczową postacią wydarzenia, występując jako swoista "narratorka-widmo". Ponadto eksponatom towarzyszyć będą cytaty z jej książek, które posłużą jako swego rodzaju przewodnik po wystawie. "W twórczości Woolf szczególnie podoba mi się idea czasu jako kontinuum. Nie ma początku, środka ani końca. Zawsze tak samo postrzegałem modę. Moda to teraźniejszość. Chodziło o to, by uchwycić swoiste napięcie między zmianą a stałością, przemijaniem i trwaniem" - zaznacza Bolton. I dodaje, że jego misją jest "skłonienie odbiorców do odmiennego myślenia o historii mody".

Gospodarzami przyszłorocznej Met Gali będą dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton Nicolas Ghesquiere, Meryl Streep, Emma Stone i Lin-Manuel Miranda. Oraz, co zgoła oczywiste, Anna Wintour, która - tak, jak ma to miejsce każdego roku - osobiście sporządzi listę gości. Wielkie święto mody i sztuki odbędzie się 4 maja 2020 roku.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas