Metki na ubraniach: Jak je czytać i nie uszkodzić ubrań?

Wydawałoby się, że pranie ubrań to bardzo prosta sprawa. Trzeba tylko wrzucić je do pralki, dodać detergenty i nastawić program. Jednak po wyjęciu ulubionych lub nowo zakupionych ciuchów z pralki okazuje się, że ich kolor i kształt już nie są takie jak wcześniej. Jest to często spowodowane tym, że nie zwracamy uwagi na metki na ubraniach, które nierzadko wręcz odcinamy po zakupie, żeby nie gryzły. To niestety duży błąd, gdyż nie ze wszystkimi tkaninami można obchodzić się tak samo – wrzucić razem do prania, suszyć i prasować w ten sam sposób. Problem tkwi w tajemniczych symbolach na metkach, które niełatwo czasem jest odszyfrować. Na metkach znajdziemy informacje nie tylko o rodzaju materiału, ale też w jakiej temperaturze można prać i prasować ubrania, jak je suszyć oraz czy można zastosować wybielacz lub odplamiacz. Podpowiadamy, jak czytać metki na ubraniach, żeby nie uszkodzić ubrań.

Metki na ubraniach
Metki na ubraniach©123RF/PICSEL
Jak prać ręczniki, by były puszyste?Interia DIY

Pranie

Symbole na metkach
©123RF/PICSEL

Z metki na ubraniu odczytamy nie tylko rozmiar i producenta odzieży. Znajduje się a nich sporo informacji na temat składu materiału i procesu konserwacji. O ubrania należy bowiem odpowiednio dbać, żeby zachowały jak najdłużej kolor i kształt. Jednymi z najważniejszych oznaczeń na metce są symbole dotyczące prania. Dzięki nim wiemy, w określony rodzaj materiału można prać mechanicznie czy ręcznie oraz jaką temperaturę ustawić w pralce.

Wanienka z wodą oznacza, że daną rzecz można prać w pralce. Jeśli wanienka jest podkreślona linią, to znaczy, że przy praniu należy zachować ostrożność i ściśle zastosować się do zaleceń. Zazwyczaj wtedy przy takim materiale powinno się nastawić krótki program do tkanin delikatnych, z niską temperaturą i wolnymi obrotami. Dwie linie pod wanienką oznaczają bardzo delikatną rzecz, którą łatwo zniszczyć (dotyczy tkanin syntetycznych).

Często wewnątrz wanienki znajdują się liczby określające, w jakiej temperaturze można prać ubrania. Czasem zastąpione są kropkami: jedna kropka oznacza 30 stopni, dwie kropki 40 stopni, trzy kropki 60 stopni, a cztery kropki to 95 stopni.

Dłoń w wanience mówi nam o tym, że materiał należy prać ręcznie (maks. w 40 stopniach). Natomiast symbol przekreślonej wanienki oznacza, że danej odzieży nie można prać i zalecane jest pranie chemiczne.

Suszenie

Suszenie i prasowanie
©123RF/PICSEL

Drugą ważną kwestią konserwacji odzieży jest ich suszenie. Zależy od tego, czy ubrania się rozciągną i zdeformują. Na metce suszenie oznaczone jest za pomocą kwadratu. Gdy jest pusty, to pranie należy suszyć w warunkach naturalnych – w cieniu, rozwieszone na sznurze. Piktogram może mieć też jeszcze więcej szczegółów jak na przykład dwie ukośne kreski w lewym rogu kwadratu oznaczające suszenie w cieniu. Kwadrat z łukiem u góry nakazuje starannie rozwiesić pranie. Pionowe kreski wewnątrz kwadratu mówią o tym, żeby suszyć pranie w pozycji pionowej, na wieszaku. Pozioma kreska oznacza zaś suszenie w pozycji poziomej, np. na rozłożonym ręczniku.

Koło wpisane w kwadrat oznacza, że ubrania można prać w suszarce bębnowej. Kropki w kole oznaczają dopuszczalną temperaturę suszenia. Jedna kropka symbolizuje niską temperaturę, dwie kropki średnią, a trzy kropki wysoką. Jedna linia pod kwadratem z kołem zaleca użycie programu do materiałów tekstylnych, a dwie linie do materiałów delikatnych. Przekreślony kwadrat z kołem zabrania puszenia odzieży w suszarce bębnowej. Taką rzecz lepiej rozwiesić na sznurku.

Prasowanie

Na metkach pojawiają się także piktogramy dotyczące tego, w jaki sposób prasować daną odzież. Nie trudno je odszyfrować, mają bowiem postać żelazka. Przekreślone żelazko oznacza, że materiału nie można prasować. Żelazko z jedną kropką mówi o tym, że prasować można maksymalnie do temperatury 110 stopni (prasowanie nylonu, wiskozy, poliakrylu; bez użycia pary). Dwie kropki dopuszczają temperaturę do 150 stopni i dotyczą prasowania wełny, nylony, wiskozy i poliestru. Można prasować je przy użyciu pary. Trzy kropki oznaczają temperaturę 200 stopni (prasowanie bawełny i lnu).

Środki chemiczne

Oznaczenia na metce
©123RF/PICSEL

Metki zawierają również informacje o tym, czy ubranie należy prać chemiczne i jakich środków wybielających i odplamiających można użyć. Symbol trójkąta oznacza, że daną tkaninę można wybielić dowolnym preparatem. Przekreślony trójkąt mówi o tym, że nie można wybielać i chlorować odzieży. Dwie linie wewnątrz trójkąta pozwalają na użycie wybielaczy i odplamiaczy bez chloru. Litery „CL” w środku trójkąta wskazują na możliwość chlorowania tkaniny.

Pusty okrąg oznacza, że ubranie należy prać chemicznie. Okrąg z literą „P” symbolizuje czyszczenie na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzynie, a z literą „F” delikatne pranie chemiczne w węglowodorach (150-210 stopni). Oznaczenia te dotyczą głównie garniturów i płaszczy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas