Reklama

Reklama

Siedem najbardziej kontrowersyjnych kreacji w historii Oscarów

Suknia z głową łabędzia Bjork, cętkowane bikini Edy Williams czy strój Whoopi Goldberg do złudzenia przypominający kostium Draculi - na oscarowym dywanie nie brakowało dziwacznych stylizacji. Bo choć większość gwiazd stawia wówczas na bezpieczną klasykę, zdarzają się odstępstwa od normy.

Gala wręczenia Oscarów to za każdym razem okazja dla zaproszonych gości do zaprezentowania się w wyjątkowych kreacjach. Większość gwiazd stawia wówczas na ponadczasową klasykę i elegancję, zazwyczaj wybierając na tę okazję wpisujące się w standardy Hollywood, powłóczyste suknie. Zawsze jednak znajdzie się ktoś, kto pragnie wyróżnić się z odzianego w efektowne stroje od najlepszych projektantów tłumu i zjawia się na oscarowej gali w kostiumie, który odbiega od jakichkolwiek standardów - nie tylko tych hollywoodzkich. Mimo jak najlepszych intencji, zamiast zachwycać, wywołuje konsternację i pełen politowania uśmiech.

Reklama

Na przestrzeni lat oscarowy czerwony dywan bywał miejscem triumfu nieokiełznanej wyobraźni nad rozsądkiem i modowym wyczuciem. Od cętkowanego bikini Edy Williams, poprzez strój przypominający kostium Draculi, w którym zaskoczyła wszystkich Whoopi Goldberg, aż po ikoniczną suknię-łabędzia Bjork - oto najbardziej kontrowersyjne kreacje z ceremonii wręczenia Oscarów.

Barbra Streisand, 1969 rok

Kiedy odbierała nagrodę dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Zabawna dziewczyna", zdumiała wszystkich swoim niebanalnym strojem. Aktorka i piosenkarka miała bowiem na sobie ozdobiony cekinami i niemal zupełnie przezroczysty zestaw projektu Arnolda Scaasi, składający się z wyposażonej w biały kołnierzyk i eleganckie mankiety bluzki oraz spodni z mocno rozszerzaną nogawką. Stylizacja gwiazdy, bardzo jak na owe czasy odważna, wywołała spore poruszenie, a 26-letnia wówczas Streisand wyznała później w jednym z wywiadów, że nie wzięła pod uwagę jak bardzo jej strój będzie prześwitywać pod wpływem rażącego scenicznego światła. 

- Nie miałam pojęcia, że materiał stanie się zupełnie przezroczysty - zdradziła.

Edy Williams, 1974 rok

- Nieważne, jak o tobie mówią, byleby mówili -  brzmi jedna z nadrzędnych zasad rządzących show-biznesem. Zasadzie tej hołdowała niewątpliwie Edy Williams, o której po oscarowej gali w 1974 roku w istocie mówiono, choć raczej z dezaprobatą. Rozgłos zapewniła jej nietypowa stylizacja, w której aktorka zaprezentowała się na 46. ceremonii wręczenia najbardziej prestiżowych nagród w przemyśle filmowym. Williams wbrew regułom wieczorowego dress code'u wybrała na tę okazję pokryty lamparcim wzorem kostium kąpielowy, na który nonszalancko narzuciła futro. Starania o bycie dostrzeżoną opłaciły się. Cętkowane bikini króluje w rankingach na najbardziej osobliwe i najgorsze kreacje w historii Oscarów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje